Počeo EURO 2012

• Glas Amerike

Duel fudbalera Grčke Vasilisa Torosidisa (levo) and Poljaka Mačika Ribusa u prvoj utakmici šampionata

Prvog dana Evropskog prvenstva u fubalu Poljska i Grčka igrale nerešeno 1:1, a Rusija pobedila Češku 4:1

Utakmicom između domaćina Poljske i selekcije Grčke, u Varšavi je danas zvanično počelo Evropsko prvenstvo u fudbalu.

Dva tima odigrala su nerešeno - 1:1 pred prepunim tribinama Nacionalnog stadiona, koji prima 100 hiljada gledalaca. Veliki broj poljskih navijača pratio je utakmicu putem ogromnog video bima na gradskom trgu i gromoglasno pozdravio pogodak Levandovskog, koji je u 17. minutu doveo domaćina u vođstvo.

Izjednačio je Salpingidis u 51. minutu. U drugom meču dana Rusija je pobedila Češku - 4:1.

Šampionat Evrope, koji zajednički organizuju Poljska i Ukrajina traje do 1. jula, za kada je Kijevu zakazano finale.

Turniru je prethodila velika kontroverza zbog činjenice da su istaknuti politički lideri pojedinih zemalja Evropske unije pretili bojkotom, zbog tretmana bivše premijerke, sada opozicione liderke Julije Timošenko, koja služi sedmogodišnju kaznu zatvora zbog zloupotreba službenog položaja, a sudi joj se i zbog utaje poreza, što bi moglo da poveća kaznu zatvora na čitavih 12 godina.