Linkovi

Vučković: Dobar prijem u SAD


Nataša Vučković, član Odbora za inostrane poslove i član Odbora za evropske integracije Skupštine Srbije.
Nataša Vučković, član Odbora za inostrane poslove i član Odbora za evropske integracije Skupštine Srbije.

Nataša Vučković, član Odbora za inostrane poslove i član Odbora za evropske integracije Skupštine Srbije, posetila je ovih dana Sjedinjene Države u okviru Projekta o ženama liderima iz Srbije, koji su sponzorisali USAID i Kongres srpskog ujedinjenja, sa ciljem jačanja saradnje izmedju žena lidera u SAD i Srbiji.

Glas Amerike: Koliko je Srbija napredovala u procesu evropskih integracija?

Vučković: “Srbija je postigla značajan uspeh na planu evropskih reformi. Pre svega usvojila je veliki broj zakona i počela da ih implementira vrlo aktivno u poslednjih nekoliko godina. Evropska komisija je predložila Evropskom savetu da u decembru mesecu dodeli status kandidata Srbiji za članstvo u EU, što govori o tome koliko je i sama Evropska komisija na pozitivan način procenila šta je sve Srbija uradila. Prosto ne postoji oblast života u kojoj reforma neka nije započeta. I te reforme su vrlo duboke, one nisu lake i za veliki broj gradjana one su teške naročito kada se ima u vidu da se suočavamo i u Srbiji, kao i svugde u svetu, i ovde u Americi, sa velikom ekonomskom krizom, koja, naravno, standard života, zarade, zaposlenost, dovodi u pitanje. Ali, ono što je važno za Srbiju je da nastavi putem reformi, da nastavi putem evropskih integracija, jer modernizacija zemlje, reformisanje svih oblasti i uvodjenje evropskih modernih standarda u upravljanju, u ekonomiji, u svakodnevnom životu, to je nešto što je važno za svakog gradjanina Srbije.“

Glas Amerike: Na kakav prijem sta naišli ovde u Vašingotnu?

Vučković: „Na vrlo dobar prijem, s obzirom na to kako je ovaj projekat pripremljen i koji su mu ciljevi i kako je sastavljena delegacija. Zaista smo naišli na vrlo topao prijem. Mi smo sastavni deo projekta Srpskog kongresa ujedinjenja za uspostavljanje jedne mreže izmedju američkih i srpskih žena, koje su aktivne u upravljanju, koje su aktivne u politici, biznisu, civilnom društvu, i sa našim sagovornicima, koji su iz svih ovih oblasti, dakle iz biznisa, politike, civilnog društva, medija.

Mi smo razgovarali upravo o tome na koji način možemo da produbimo našu saradnju, koji su to projekti na kojima možemo zajedno da radimo, nastojali smo da ukažemo na jedan problem koga smo svesni, a to je da bez obzira na to koliko je Srbija mnogo uradila na reformama, u kojoj meri je to danas drugačija zemlja nego ono što oni imaju u vidu iz prošlosti, iz 90-tih godina i tako dalje, vrlo često nailazimo na problem da u svetu još uvek ne postoji dovoljno priznanje za to što je Srbija uradila. Ta naša poruka da želimo da proširimo jednu bolju sliku o Srbiji da smatramo da Srbija zapravo treba da bude percipirana na jedan drugačijii način s obizirom na to koje je sve promene proizvela. Mnogi su bili raspoloženi da se pridruže ovoj mreži i da zajedno sa nama rade na produbljivanju saradnje i na promeni imidža Srbije.“

Glas Amerike: Kako biste procenili sadašnje odnose izmedju SAD i Srbije?

Vučković: „Ovih dana smo obeležili 130 godina postojanja diplomatskih odnosa izmedju Srbije i Amerike i naravno to je prilika da se razmotri gde su ti odnosi danas i šta možemo uraditi da budu bolji. Uvek treba ići ka saradnji i unapredenju odnosa. Moje mišljenje je da su ti odnosi danas dobri ali da mogu biti mnogo bolji. Ima puno stvari koje zajedno delimo. Danas smo upravo na jednom sastanku razgovarali o tome koliko američke institucije jesu zabrinute za status ljudskih prava na Kosovu. To je takodje tema kojom se mi u Srbiji bavimo. I to je vrlo važno pitanje. Kada delite neke teme, kada zajedno brinete o pojedinim pitanjima i problemima, kada zajedno pokušavate da nadjete rešenja, to su načini da unapredite saradnju.

Naravno, postoje oblasti u kojima imamo vrlo različita mišljenja, to je naravno pitanje statusa Kosova i rešavanje nekih problema. Ono što nam je zajedničko, medjutim, u tom pogledu je to da se zalažemo za rešavanje problema mirnim putem, dijalogom uz korišćenje diplomatskih i svih političkih sredstava, koja stoje na raspolaganju protiv svih vidova nasilja i svih onih mera koje bi mogle dovesti u pitanje život i bezbednost gradjana. Srbija je vrlo posvećena dijalogu sa Prištinom i smatramo da je to jedini način da možemo doći do jednog održivog rešenja u našem regionu. Nadamo se da će taj dijalog uskoro biti nastavljen i da ćemo doći do rešenja koja su važna za gradjane - i Albance i Srbe.“

XS
SM
MD
LG