Linkovi

Kiter: Neizvestan ishod predsedničkih izbora


Skot Kiter, direktor za ispitivanje javnog mnjenja, Istraživački centar Pju
Skot Kiter, direktor za ispitivanje javnog mnjenja, Istraživački centar Pju

Direktor za ispitivanje javnog mnjenja u uglednom istraživačkom centru Pju, kaže da je trka za Belu kuću tesna kao gotovo nikada do sada.

Skot Kiter, međutim dodaje da bi priličan broj birača još uvek mogao u poslednjem trenutku da promeni mišljenje za koga će da glasa. Kiter ističe da je Romni prošao u prvoj debati izuzetno dobro jer ga predsednik Obama nije sučeljavao sa nedoslednostima u njegovim stavovima. On smatra da Obama u drugoj debati ne treba da bude agresivan prema republikanskom kandidatu na način na koji je to potpredsednik Bajden učinio u prošlonedeljnoj debati sa svojim rivalom Polom Rajanom

„To bi naišlo na odobravanje demokrata, naročito lojalnih demokratskih aktivista, ali možda ne bi bilo dobro primljeno među neopredeljenim biračima. Neopredeljeni su zadovoljni sa Obamom i njegovim imidžom mirne i stabilne osobe. Ali, kako smo nedavno videli neki su mu to zamerili u prvoj debati.“

Obama bi mogao da pridobije priličan procenat birača koji se još uvek nisu čvrsto opredelili, dodaje Kiter. Takvih birača je pre prve debate bilo oko 22 odsto. Njihov broj se u međuvremenu smanjio na 18 odsto. Međutim, poslednja, treća debata pruža malo šanse za osvajanje značajnijeg broja neopredeljenih glasača, upozorava Kiter.

„Kako se kampanja bliži kraju procenat neopredeljenih sve više opada. Postoji još jedan faktor. Mi, ovde u Americi imamo mogućnost glasanja pre održavanja izbora. Taj period već traje nedelju do deset dana u pojedinim državama, kao što su Ohajo i Virdžinija. Što kandidat duže čeka na preokret u svojoj kampanji da bi pridobio birače, to su manje šanse da će u tome uspeti, jer su mnogi već glasali.“

Pa ipak, nastavlja Kiter, u tesnim izborima kao što su ovi kampanja, koja ima bolju organizaciju da svoje pristalice izvede na birališta sve do poslednjeg časa, ima i veće šansu za pobedu. Pju zato ne daje svoju izbornu prognozu sve do dana uoči izbora.

„Mi želimo da vršimo ankete do poslednjeg trenutka. Poslednje ispitivanje javnog mnjenja obavićemo tokom vikenda uoči 6. novembra. Anketiraćemo isključivo registrovane birače, zatim one koji su se odazvali pozivima kampanje jednog od kandidata, kao i one koji tačno znaju za koga će da glasaju. Izbornu prognozu izdaćemo u nedelju, 4. novembra.“

Kiter u ovom trenutku, tri nedelje pre izbora, nije želeo da kaže ko će, po njegovoj proceni, da pobedi. Zaključio je da je razlika u popularnosti Obame i Romnija u ovom trenutku isuviše mala da bi se moglo znati ko će biti sledeći predsednik SAD.
XS
SM
MD
LG