Američki i kineski zvaničnici sastali su se u utorak da razgovaraju o zajedničkim pokušajima da se zaustavi priliv fentanila u SAD, što je znak saradnje dve svetske sile u vreme dok njihove odnose uglavnom karakterišu tenzije.
Dvodnevni sastanak je bio prvi za novu radnu grupu za borbu protiv narkotika. U centru pažnje razgovora je bio fentanil, sintetički opijat koji razara Ameriku, a posebno hemijski sastojci te droge koji se proizvode u Kini.
Kineski predsednik Ši Đinping pristao je da ponovo pokrene saradnju u nekoliko oblasti, uključujući borbu protiv trgovine drogom, kada se sastao sa američkim predsednikom Džozefom Bajdenom u blizini San Franciska u novembru.
Ti sporazumi su bili mali korak ka unapređenju odnosa koje su narušile velike razmirice u brojnim oblastima, od trgovine i tehnologije do Tajvana i ljudskih prava.
SAD žele da Kina učini više da suzbije izvoz hemijskih sastojaka koji se pretvaraju u fentanil, pre svega u Meksiku, posle čega se finalni proizvod krijumčari u Ameriku.
Kineski ministar za javnu bezbednost Vang Šaohong izjavio je da su dve strane vodile detaljne i pragmatične razgovore.
"Postigli smo zajedničko razumevanje o planu za radnu grupu", rekao je na ceremoniji kojom je obeležen početak rada kinesko-američke radne grupe.
Šefica ameirčkog tima, Džen Daskal, zamenica savetnika za pitanja unutrašnje bezbednosti u Beloj kući, izjavila je da je Bajden poslao delegaciju na visokom nivou kako bi "podvukao koliko je to pitaje važno za američku naciju."
Kina je ranije bila glavni izvoznik fentanila, a SAD su odale Pekingu priznanje zbog operacija suzbijanja te trgovine 2019. koje su dovele do "drastičnog smanjenja u zaplenama isporuka fentanila iz Kine." Sada se od Pekinga traži da zaustavi izvoz sastojaka fentanila.
Sintetički opijati su najveće ubice u najsmrtonosnijoj krizi zavisnosti od narkotika koja se ikada dogodila u Sjedinjenim Država. Više od 100.000 smrtnih slučajeva 2022. bilo je povezano sa predoziranjem narkoticima, prema podacima Centara za kontrolu i prevenciju bolesti. Više od dve trećine je uključivalo fentanil ili slične sintetičke droge.
Kina je ranije odbijala američke pozive u pomoć, kako su se odnosi dve svetske sile pogoršavali, i često je odgovarala da bi SAD trebalo da rešavaju svoje unutrašnje probleme i ne krive Kinu za njih.
Razgovori su formalno zamrznuti 2022, kada je Kina suspendovala saradnju u nekoliko oblasti, uključujući borbu protiv narkotika, u znak protesta zbog posete tadašnje predsedavajuće Predstavničkog doma Nensi Pelosi Tajvanu.
Otopljavanje je počelo uoči susreta Bajden-Ši u novembru 2023. Delegacija američkog Senata je forsirala pitanje fentanila tokom posete Pekingu u oktobru i navela da su kineski zvaničnici izrazili saosećanje zbog žrtava američke krize opijata.
Međutim, Kina je odbila da razgovara o saradnji ukoliko SAD ne ukinu sankcije uvedene Institutu za forenzičke nauke kineskog Ministarstva za javnu bezbednost. Američki sekretarijat za trgovinu uveo je sankcije 2020, optužujući institut da je saučesnik u kršenju ljudskih prava Ujgura i drugih mahom muslimanskih etničkih grupa u provinciji Šinđijang.
SAD su tiho pristale da ukinu sankcije kako bi obezbedile saradnju oko fentanila. Kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji pomenuo je "uklanjanje prepreke unilateralnih sankcija" u govoru o američko-kineskim odnosima ranije ovog meseca.
Portparol Stejt departmenta Metju Miler je izjavio da je u pitanju "odgovarajući korak", imajući u vidu šta je Kina spremna da učini kada je reč o krijumčarenju sastojaka od kojih se pravi fentanil.