Linkovi

"Putevi Arabije" u Vašingtonu


Al-Humra kocka otkrivena je u istoimenom hramu u Tajmi, važnom trgovačkom gradu u Arabiji
Al-Humra kocka otkrivena je u istoimenom hramu u Tajmi, važnom trgovačkom gradu u Arabiji

Izložba se bavi prošlošću Arabijskog poluostrva i trgovinskim pravcem za najvredniju robu antičkog sveta, tamjan

Uobičajena predstava o Saudijskoj Arabiji jetste da je to gotovo prazna pustinja sa naftom, u kojoj se rodio islam. Nova izložba u Vašingtonu nudi uvid u istoriju Arabijskog poluostrva, usredsređenu na preislamsku važnost trgovinskog puta, uticaj obližnjih kultura i razvoj jezika.

„Putevi Arabije“ su svečano otvoreni u Smitsonijevoj Galeriji „Artur Sakler“. Na prvoj izložbi o saudijskoj kulturi u Sjedinjenim Državama, predstavljeno je više od 300 predmeta – od islikane grnčarije i monumentalnih statua, do nakita koji je ukrašavao posmrtne ostatke devojčice sahranjene pre gotovo dve hiljade godina. Kustoskinja Masumeh Farhad kaže da mnogi eksponati nikada nisu izlagani u Arabiji, odakle potiču.

„Neki od najstarijih predmeta potiču iz neolitskog perioda, na primer iz šestog, sedmog milenijuma pre naše ere. A čini mi se da su najskoriji iz ranog 20. veka.“

Izložba se bavi prošlošću Arabijskog poluostrva i trgovinskim pravcem za najvredniju robu antičkog sveta, tamjan. Zbirka kandila pokazuje koliko su civilizacije velikih hramova, uključujući Grčku i Rim, zavisile od tamjana donošenog iz Arabije. Pored ulaza u galeriju, postavljene su tri stele od peščanika, odnosno nadgrobna spomenika iz četvrtog milenijuma pre naše ere.

Ima nečeg neverovatno potresnog u vezi sa tom figurom, jer je s jedne strane ona krajnje apstraktna, definisana samo nekom vrstom nejasnih linija, ali u isto vreme u figuri postoje emocije i osećanja.“

Izložba takođe pokazuje kako je Arabija postala odredište hodočasnika posle rođenja islama u sedmom veku.

Jedan od vrhunaca izložbe je neka vrsta mora nadgrobnih spomenika iz Meke, koji su ispisani imenima pokojnika i natpisima iz Kurana.“

Ali al-Gaban, zvaničnik saudijske Komisije za turizam i starine, predstavljao je svoju vladu na otvaranju. Ta komisija je koorganizator i kopokrovitelj izložbe.

„Hoćemo da pokažemo svetu da smo imali važnu ulogu. Da smo slični ostalim zemljama u regionu – Egiptu, ili Siriji ili Mesopotamiji.“

Za neke islamiste, paganske starine su grešne. Pre otvaranja izložbe u Vašingtonu, jedan egipatski fundamentalista je zapretio da će, ako mu se pruži prilika, da uništi preislamske spomenike, poput drevne sfinge i piramida. Al-Gaban kaže da je to neprihvatljivo.

Mislim da je to glupost. Prvi muslimani to nisu radili. Mislim da treba duboko da shvatimo našu religiju i mogu da vam garantujem da nema kontradikcije između ljudskog nasleđa i islama.“

Izložba „Putevi Arabije“ je pre Sjedinjenih Država bila prikazivana u Evropi.
XS
SM
MD
LG