Linkovi

Britanija slavi kraljičin jubilej


Britanska kraljica Elizabeta II
Britanska kraljica Elizabeta II

Istoričar Majls Tejlor, sa Londonskog univerziteta, kaže da je monarhija i dalje važna

Britanska kraljica Elizabeta II zapalila je poslednju od 4200 svetiljki širom Britanije i Komonvelta, u čast svog "dijamantskog jubileja". Prve svetiljke su upaljene u Novom Zelandu i na Tongi, a oko četiri hiljade je upaljeno u deset uveče po lokalnom vremenu u ostalim državama Komonvelta i širom Britanije. 86-ogodišnja kraljica je upalila poslednju svetiljku tokom večerašnjeg koncerta ispred Bakingemske palate, na kojem su nastupili i Elton Džon i Džon Mekartni. Svečanosti povodom kraljičinog "dijamantskog jubileja", počele su tokom vikenda.

Specijalno ukrašen brod je poneo 86-ogodišnju kraljicu i njenu porodicu duž reke Temze, na čelu povorke od hiljadu brodova. Kiša i hladnoća sa mnoge odvratili od dolaska, ali su desetine hiljada svejedno došle da slave i iskažu odanost svojoj kraljici.

„Monarhija je u svojoj istoriji imala mnogo uspona i padova, kao i u vreme dok je bila na prestolu, vrhunce i veoma loše trenutke. Ona je ispunila zakletvu svom narodu.“

„Kraljevska porodica je simbol. Ona je nešto što obožavamo. Divimo se onome što ona jeste i što je učinila za ovu zemlju.“

„U dobrim i lošim vremenima, kraljica je uvek bila tu, i izdržala je sve i hteo bih da kažem da je divno što u ovoj zemlji postoji takva institucija.“

Istoričar Majls Tejlor, sa Londonskog univerziteta, kaže da je monarhija i dalje važna.

„Mislim da monarhija i dalje ima svoje mesto. To je najvidljiviji i najfamilijarniji simbol našeg nacionalnog identiteta. Tačno je, tu je čarolija, tu je sjaj, tradicija, ali je monarhija od ranog 20. veka igrala ogromno važnu ulogu u dobrotvornom sektoru, u svim dobrovoljnim akcijama, filantropskim, u svim vrstama građanski orijentisanog rada u zemlji.“

Kraljica takođe i dalje ima političku ulogu, predstavljajući vladu i savetujući premijere. Ona se sastaje sa stranim liderima iz svih delova sveta. Ona je i lider Komonvelta, grupacije država koje su svojevremeno bile delovi Britanske imperije.

Tokom šezdesetogodišnje vladavine kraljice Elizabete Druge, Britanija je prošla kroz mnoge nevolje, uključujući i terorističke napade. Kada je princeza Dajana poginula 1997, kraljica je prošla kroz neke od svojih najtežih dana, izložena kritikama što ne deli duboku nacionalnu tugu. Ali, kraljica je zadržala status kojem nema ravna u Britaniji i mnogim drugim zemljama.

Proteklih godina, dopustila je da se pažnja usredsredi na najomiljenije članove njene porodice. 80-ogodišnji veteran britanske Armije, koji se predstavio kao Tom, jedan je od relativno malog broja ljudi koji pamte vreme kada Elizabeta nije bila kraljica.

„Bio sam u Vindzoru kada je preminuo kralj Džordž Šesti. Bio sam na njegovoj sahrani, a onda sam morao da idem po gradu, da marširam po gradu, sa proglasom kojim je tadašnja princeza Elizabeta proglašena za kraljicu. To mi je i sada u srcu. Mislim da je ona održala ovu zemlju zajedno.“

To je razlog zbog kojeg će Britanci četiri dana zastati, da bi slavili svoju kraljicu i njenu baštinu. Potisnuće u stranu brige zbog ekonomske krize i ratova i kriza u inostranstvu, barem za kratko vreme.

FOTOGALERIJA:

XS
SM
MD
LG