Linkovi

Nerešena pitanja posle samita o migrantima


Italijanska obalska straža spasava migrante, 23. aprila 2015.
Italijanska obalska straža spasava migrante, 23. aprila 2015.

Nedavni skup na evropskom vrhu je svakako ispunio jednu dužnost - umirio je savjest lidera članica i evropske administracije ali da li će njegovi zaključci rezultirati smanjenjem broja žrtava imigranata, drugo je pitanje.

Posljednji evropski samit sazvan je sa ciljem da nadje odgovore na imigrantsku krizu koja je narasla do dramatičnih razmjera. Da li je uspio u tome? Evropski lideri vjeruju da jeste, medjutim, i poslije hitno sazvanog sastanka na evropskom vrhu, brojna pitanja i dalje ostaju, poput: šta raditi sa imigrantim koji su uspjeli da se dočepaju evropskih obala? Evropska komisija sutra prezentuje plan koji bi trebalo da odgovori na to pitanje...

Nedavni skup na evropskom vrhu je svakako ispunio jednu dužnost- umirio je savjest lidera članica i evropske administracije ali da li će njegovi zaključci rezultirati smanjenjem broja žrtava imigranata, drugo je pitanje. Evropljani su reagovali gotovo očekivano: odredili svotu novca kojim žele problem sve većeg vala imigranata držati što dalje od vlastite stvarnosti - da li 120 miliona eura rješava razloge zašto sve više Sirijaca i Libijaca se odlučuje na očajnički čin i za to plaća krijumčarima mjesto u krhkim čamcima?

Teško da je tako - rješavanje situacije, razloga njihovom očaju, pomenuto je tek usput u zaključcima samita iz prostog razloga što, da su znali kako da se nose sa tim, Evropljani bi taj recept davno već primjenili…

Umjesto toga, dogovoreno je da se tri puta poveća budžet misije nadgledanja Mediterana, a brojne države su iskazale i spremnost da misiju podrže i svojim avionima, helikopterima, brodovima i ljudstvom. Medjutim, Italijani su podsjetili - do jeseni prošle godine su oni sami trošili jednaku svotu novca, 120 miliona eura godišnje, patrolirajući Mediteranom. No, osnovna razlika izmedju tada i sada bi se mogla pokazati i ključnom u humanitarnom aspektu nove evropske misije - danas, za razliku od Italijana, evropska misija se drži strogo evropskih voda, prepuštajući "debelo more" i imigrante na njemu, sreći i kriminalnoj mreži krijumčara ljudima…

Svi su iskazali spremnost da se uništi kriminalna mreža koja na imigrantima zaradjuje bogatstvo i koja, očito, ima medjunarodni karakter. Uz to, najavljeno je kako će se i čamci i brodovi krijumčara uništavati kako ne bi služili njihovom kriminalnom poslu - lakše reći nego učiniti, jer se odmah postavlja pitanje legalnosti takve operacije - teško je zamisliti da će bilo ko na sjeveru Afrike, odakle dolaze imigranti, mirno posmatrati vojnu akciju Evropljana na svome tlu. Njemačka je već najavila kako će se u vojnu akmciju protiv krijumčara ljudima upustiti samo uz rezoluciju Vijeca sigurnosti, dakle, tek pod medjunarodnim kišobranom…

Još jedan od zaključaka samita podsjeća na gašenje požara kašikom vode: dogovoreno je da se 5 hiljada imigranata koji su uspjeli da se dokopaju evropskog tla, rasporedi po evropskim zemljama koje do sada nisu ozbiljnije učestvovale u podjeli pritiska kakav osjećaju južne evropske članice. Zaista, kap vode u moru gdje je samo prošle godine u Evropu doplovilo preko 220 hiljada očajnih ljudi…

Zato su u Evropskoj komisiji pripremili plan obavezne kvote imigranata koje svaka od evropskih država treba da primi. Plan koji sa zanimanjem očekuju i u Medjunarodnoj organizaciji za migracije...

"Ovdje sam da vidim šta se čini nakon poruka vanrednog EU summita - zadovoljni smo da je tu Evropa rekla kako joj je prioritet spašavanje ljudskih života, jer tada se moze razgovarai o alternativama - ko je kvalifikovan za status izbjeglice, ko ima pravo da produži dalje na sjever kako bi se spojio sa porodicim i sl...još nismo vidjeli novu evropsku imigracijsku agendu koja će sutra da bude prezentovana ali je sa nestrpljenjem očekujemo", kazao je predsjednik Medjunarodne organizacije za migracije, IOM, Vilijam Lejsi Sving.

Izgleda da se u EU konačno neko osvrnuo na dramatična upozorenja evropske agencije za kontrolu granica, Frontex - na obalama sjeverne Afrike čeka najmanje milion imigranata koji nemaju šta da izgube - čamac do bolje sudbine, preko mora koje gotovo dnevno uzima živote, za njih je jedina opcija…Kako to riješiti? Sigurno ne novim evropskim samitom.

XS
SM
MD
LG