Velika porota u Ohaju odlučila je da ne podigne optužnicu protiv žene koja je prijavljena zbog ponašanja posle pobačaja u svojoj kući.
Tužilaštvo okruga Trambul saopštilo je da je velika porota odbila da podigne optužnicu protiv 34-godišnje Britani Vots iz grada Vorena. Slučaj je privukao nacionalnu pažnju zbog implikacija po trudnice u državama širom Amerike u kojima su na snazi novi, stroži zakoni o reproduktivnom zdravlju.
Vest da neće biti optužnice objavljena je nekoliko sati pre najavljenog protesta "Stojimo uz Britani!" koji je trebalo da se održi ispred sudnice u Vorenu.
Opštinski sud je zaključio da postoji osnov da se slučaj preda na razmatranje poroti, nakon što su gradski tužioci naveli da je Britani Vots posle pobačaja ostavila fetus od 22 nedelje, u toaletu i povukla vodu, posle čega je napustila kuću, dok je fetus ostao zaglavljen u cevima. Njen advokat je rekao sudiji da Vats nema krivični dosije i da je "demonizovana zbog nečega što se događa svakog dana". Autopsijom je utvrđeno da je beba preminula u materici i nisu identifikovane "povrede."
U danima uoči pobačaja, Vots je dva puta posetila katoličku bolnicu Mersi-Sent Džozef u Vorenu, pretežno radničkom gradu na oko 100 kilometara od Klivlenda. Lekar joj je rekao da njen fetus nije održiv, i da treba da se indukuje porođaj ili joj preti "značajan rizik od smrti" - pokazuju dokumenta o njenom slučaju.
Zbog odlaganja i drugih komplikacija, svaki put je napustila bolnicu pre indukcije i lečenja. Posle pobačaja, pokušala je da ode kod frizera, ali su je prijatelji poslali u bolnicu. Jedna medicinska sestra je pozvala policiju da prijavi da se prethodno trudna pacijentkinja vratila a da je "beba u kofi u njenom dvorištu".
Taj poziv je pokrenuo policijsku istragu, koja je dovela do kasnije optužbe protiv Britani Vots.
Pomoćnik tužioca Vorena Luis Gvarnieri rekao je okružnom sudiji Teriju Ivančaku da pitanje nije "kako i kada je dete umrlo" već činjenica da je "beba bačena u toalet, bila dovoljno velika da zapuši toalet, da je ostavljena u toaletu a žena nastavila svoje dnevne aktivnosti kao da se ništa nije dogodilo."
Njena advokatica Trejsi Timko izjavila je u intervjuu da statut Ohaja o zlostavljanju leša nije jasno definisan, uključujući i to šta se podrazumeva pod terminom "ljudski leš". Sudija Ivančak je, predajući slučaj poroti, izjavio: "Postoje bolji stručnjaci od mene koji će da odrede tačan pravni status ovog fetusa, leša, tela, tkiva pri porođaju, ili šta god da je."