Linkovi

Sejlor: Status EU kandidata od velike koristi za Srbiju


Predsednik Poslovnog saveta SAD - Srbija, Džon Sejlor
Predsednik Poslovnog saveta SAD - Srbija, Džon Sejlor

O razlozima odluke američke kompanije “US Steel” da napusti Srbiju i ekonomskiiim efektima dobijanja statusa kandidata za članstvo u EU, kolega Branko Mikašinović ragovarao je sa predsednikom Poslovnog saveta SAD-Srbija, Džonom Sejlorom.

Sejlor: “To je jednostavno bila poslovna odluka zasnovana na potražnji čelika i svetskoj ekonomskoj krizi. Mada profitibilna prvih godina, kompanija 'US-Steel' je u poslednje vreme gubila novac. Naravno, ova odluka je težak gubitak za obe strane. Medjutim, kao što znate, 'US Steel' je kupio smederevsku železaru za 23 miliona dolara 2003. i investirao oko 300 miliona dolara. 'US Steel' je bila najveća izvozna kompanija u Srbiji. Ipak, Srbija je u izvesnom dobitku, jer ima odličnu i modernizovanu železaru, odličnu radnu snagu, a ubedjen sam da će se naći i kupac.“

Glas Amerike: Srbija je dobila status kandidata za učlanjenje u EU. Kakvi će biti ekonomski efekti te odluke?

Sejlor: „Status je od velike koristi za Srbiju, njen poslovni sektor, za njen imidž, a na kraju će biti od koristi i svim gradjanima. Ako ste, na primer, student, i postavite sebi pitanje, kakva će biti moja budućnost, kakve ću koristi ja lično imati od pridruživanja EU. To su neka od pitanja na koja treba dati konkretne odgovore da bi se sprečio dalji odliv mozgova, motivisala mlada radna snaga i povratili oni visoko obrazovani i stručni ljudi, koji su napustili zemlju.“

Glas Amerike: Kako će se status kandidata Srbije u američkoj poslovnoj zajednici?

Sejlor: „Američka poslovna zajednica je pozitivno reagovala na vest da je Srbija na putu da postane članica EU. Status kandidata donosi izvestan kredibilitet, reputaciju, i sigurnost investicija, kao dobru priliku za američke kompanije da intenzivnije ulažu i da se uključe u industrijsku proizvodnju i trgovinu.“

Glas Amerike: Predsednik Srbije Boris Tadić je rekao da bi pregovori o pristupanju Srbije EU mogli da počnu do kraja godine. Koliko je to realno?

Sejlor: „To nije realno, mada je dobro postaviti datum, a to je ono što EU i drugi faktori žele, ali setitie se da je Makedonija dobila status kandidata 2005., a pregovori o njenom članstvu još nisu počeli što zadržava Grčka zbog spora oko imena, a to znači da bilo kada i koja članica EU može da osujeti pregovore. U slučaju Crne Gore, ona je dobila status kandidata u decembru 2010., i verovatno počinje pregovore u junu ove godine. Hrvatska je, na primer, dobila status kandidata 2004., ali njeno učlanjenje se predvidja za jul 2013.“

Glas Amerike: Kakvi problemi bi mogli da uzrokuju odlaganje ili produženje pregovora sa Evropskom unijom?

Sejlor: „Bilo koja zemlja članica EU može da osujeti taj proces. Pored toga, proces bi mogla da osujeti sama politička situacija u Srbiji. U maju imate parlamentarna izbora, a posle predsedničke, i oni bi mogli da donesu velike političke promene, koje bi mogle da odlože učlanjenje u EU. Zatim imate sporno pitanje Kosova, i ako tu dodje do problema neke članice bi mogle da se suprotstavile članstvu Srbije dok se to pitanje ne reši. Dakle, postoje brojni izazovi.“

Glas Amerike: Da li ste ipak optimista u pogledu učlanjenja Srbije u EU?

Sejlor: „Jesam. Sada smo u 2012. Na osnovu hrvatskog iskustva, moglo bi se zaključiti da bi Srbija mogla da postane članica 2019 ili 2020. To je dug period, ali će Srbija u medjuvremenu imati i odredjene beneficije od statusa kandidata.“

XS
SM
MD
LG