Linkovi

Lempi: Srbija u EU izmedju 2014. i 2018.


Džon Lempi, profesor istorije na univerzitetu države Merilend
Džon Lempi, profesor istorije na univerzitetu države Merilend

Lempi: "Postoje realni izgledi da će se Srbija pridružiti Evropskoj uniji, ali verovatno ne pre 2014. odnosno na stotu godišnjicu početka Prvog svetskog rata, ali će verovatno postati članica negde izmedju 2014. i 2018. godine. Srbija za sada ima dobre ekonomske indikatore. Krucijalni ekonomski elementi koje u medjuvremenu treba realizovati su - smanjenje radnih mesta u javnom, odnosno državnom sektoru, zatim nezavisno sudstvo bez političkog uplitanja i - korupcija. U pogledu privatnog sektora, postoje ilegalne poslovne delatnosti, ne toliko kriminalne, već jednostavno preduzeća ne plaćaju porez. Privatni sektor inače nije velik u Srbiji pa je i njegov ekonomski učinak skroman. Pored toga, i dalje imate veliki broj državnih preduzeća, koja još nisu privatizovana, zbog čega pitanje vlasništva kompanija ostaje neizvesno, a rešenje tog pitanja je jedna od ključnih preduslova za članstvo u EU.“

Glas Amerike: U kojoj meri su pitanja potpune saradnje Beograda sa Haškim sudom i Kosovo važni za učlanjenje u EU?

Lempi: "To su pitanja koja ne mogu da ostanu tamo gde su sada ako se želi da kandidatura Srbije bude uspešna. Sve nove članice EU moraju da pokažu zadovoljavajuće ispunjavanje medjunarodnih obaveza, a to se odnosi na pitanje Mladića, kao i na zadovoljavajuće odnose sa regionalnim i susednim zemljama. U pogledu Kosova i Srbije, upitnik koji će Srbiji biti upućen za učlanjenje će se odnositi na granice zemlje kandidata i njenu populaciju. Srbija neće moći da naznači Kosovo kao deo njene suverene teritorije. To, naravno, ne znači da će od Srbije biti zahtevano da formalno prizna nezavisnost Kosova, ali će biti potrebno razrešiti na neki način odnose izmedju Beograda i Prištine.“

Glas Amerike: Kakav bi mogao da bude uticaj savetodavnog mišljenja Medjunarodnog suda pravde po pitanju Kosova?

Lempi: "Tom odlukom se neće omogućiti Srbiji da uključi teritoriju Kosova i njegovo stanovništvo u svoju molbu za članstvo u EU. Nedvosimislena odluka u prilog Srbiji nije verovatna, kao što nije verovatna ni nedvosmislena odluka u prilog Kosova, mada je sud odložio tu odluku do jeseni. Ja se lično nadam da će politički krugovi u Srbiji i srpska javnost uočiti da i posle odluke Medjunrodnog suda pravde, koja je samo savetodavna, nema načina da se ponovo zavede suverenitet Srbije ili njena kontrola nad Kosovom. Ako Beograd nastavi sa tezom negiranja nezavisnosti Kosova to će biti stalna prepreka u odnosima Srbije sa susedima i zemljama u regionu.“

XS
SM
MD
LG