Linkovi

Eland: Moguća dezintegracija Iraka


Eland: "U Iraku bi mogla da se formiraju tri entiteta - sunitski, šiitski i kurdski".
Eland: "U Iraku bi mogla da se formiraju tri entiteta - sunitski, šiitski i kurdski".

Direktor Centra za mir i slobodu u vašingtonskom Nezavisnom institutu, Ajven Eland komentariše situaciju u Iraku i vojne uspehe ekstremističke organizacije Islamska država Iraka i Levanta.

Eland: “Iznenadni vojni uspesi ekstremističke grupe Islamska država Iraka i Levanta nisu samo rezultat povlačenja američkih trupa iz Iraka, već i slabosti centralne vlade premijera Malikija, čija politika je jedan od glavnih razloga oštrih sektaških podela u samoj zemlji, prvensteveno izmedju sunita i šiita, i neadekvatno pripremljenih i motivisanih vojnih i bezbednosnih snaga. Ekstremisti su konsolidovali svoje pozicije u Mosulu i Tikritu, i napreduju prema jugu u pravcu Bagdada. Takva situacija bi mogla da bude nagoveštaj dezintegraicje Iraka, dok bi militanti mogli da osvoje i sunitski deo Bagdada. Pored toga, u jeku sukoba sunita i šiita, Kurdi su takvu situaciju iskoristili i preuzeli ključni naftni grad Kirkuk, kao deo svoje autonomne teritorije. To nam govori da bi u Iraku mogla da se formiraju tri entiteta: sunitski, šiitski i kurdski. A slična situacija, u smislu podele teritorije, postoji i u Siriji i Libanu.“

Glas Amerike: Prema tome, situacija u Iraku poprima i regionalne dimenzije?

Eland: „Naravno, u načelu ovo je već regionalni problem, jer obuvhata Irak i Sirijiu. Pored toga, postoje informacije da Iran ubacuje svoje specijalne formacije u Irak, pošto će Iran pružiti pomoć šiitima, a paradoksalno, to bi mogle da učine i SAD, i po ovom pitanju se svrstaaju sa Iranom. Ukoliko bi se i Turska umešala u konflikt, to bi značilo i indirektno angažovanje NATO-a, kao i obližnjih arapskih zemalja, pa i Izraela, sto bi predstavljalo nezavidan razvoj situacije.“

Glas Amerike: Da li će administracija predsednika Obame morati ponovo da se vojno angažuje?

Eland: „Sada administracija razmatra to pitanje, naglašavajući da apsolutno ne želi američke vojnike na terenu, jer bi to i na simboličnom i na praktičnom planu značilo povratak SAD na ratno poprište. Ono što se trenutno razmatra su mogući vazdušni udari, razmeštanje manjih specijalnih jedinica, obaveštajnih agenata koji bi identifikovali specifične ciljeve. Neki analitičari smatraju da bi vazdušni napadi bili najefikasniji način za neutralisanje daljih vojnih uspeha islamista.
XS
SM
MD
LG