Linkovi

Debata oko napada na Iran


Izraelski premijer Benjamin Netanjahu
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu

Zbog zabrinutosti da Iran nastoji da razvije nuklearno naoružanje, izraelska vlada upozorava da bi mogla tokom ove godine da izvrši preventivni napad na iranske nuklearne instalacije. Takva mogućnost podstakla je debatu u izraelskoj javnosti, koja pamti kako je Izrael bio izložen iračkim raketnim napadima tokom zalivskog rata 1991.

Moše Merion još uvek pamti ratno iskustvo. On je 1991. bio zamenik gradonačelnika naselja Ramat Gan u Telavivu kada su tokom prvog rata sa Irakom padale rakete na Izrael.

„Sve, pet ili šest vila je bilo potpuno uništeno. Svi su automobili bili spaljeni. Pravo je čudo da smo ja i moja žena ostali živi.“

Izrael je trpeo napade ali je bio na marginama tog konflikta, prepustivši Sjedinjenim Državama da se sa drugim saveznicima obračunaju sa diktatorom Sadamom Huseinom. Međutim, to nije slučaj sa Mahmudom Ahmadinedžadom i mogućnošću da Iran stekne nuklearno oružje. Ukoliko međunarodna zajednice ne bude delovala, to će učiniti Izrael, kaže premijer Benjamin Netanjahu.

„Nuklearno naoružani Iran predstavlja pretnju Izraelu, regionu i svetu u celini. Iranu ne sme biti dozvoljene da razvije nuklearno oružje. Tačka.“

Izraelski zvaničnici tvrde da problem treba rešiti što pre jer Iran pomera važne nuklearne instalacije u podzemna skloništa koja mogu da podnesu i najteže bombardovanje. Iran upozorava da će uzvratiti, a poseduje rakete čiji domet obuhvata i Izrael. Ekspert za Iran, David Menašri se protivi napadu na Iran.

„Takva opcija bi mogla da ima dugotrajne katastrofalne posledice. Radi mira na Bliskom Istoku bilo bi boje naći drugačije rešenje.“

Međutim, pored diplomatskih i ekonomskih sankcija koje su SAD i Evropska unija, već zavele, ne postoje druga sredstva, kaže vojni istoričar Martin Van Kreveld.

„Iranci bi mogli da kažu da sav taj nuklearni posao stvara toliko nevolja da nuklearnu bombu treba proizvesti što brže, objaviti to celom svetu i niko nas više ne može taknuti.“

Efraim Kam, saradnik Instituta za bezbednost, smatra da bi to bila katastrofa.

„To bi dalje destabilizovalo Bliski Istok. Moglo bi da nagna druge u regionu da se pridruže nuklearnoj trci – Egipat, Saudijsku Arabiju, možda i Irak. Bliski Istok bi tada bio mnogo manje bezbedan za mnoge zemlje“

Prema nedavnim anketama javnog mnjenja, Izraelci su podeljeni oko Irana.

„U pogledu rata sam siguran. Samo je pitanje vremena kada će izbiti rat u Izraelu. Tačno kada, ne znam.“

Ne znam da li vlade mogu da reše ovo pitanje, ali želeo bih da se nađe kompromis pre toga. Apsolutno sam protiv vojnog napada.“

Mnogi Izraelci su sumnjičavi prema Iranu, ali se nadaju da tenzije sa tom zemljom neće ići dalje od „rata rečima.“

XS
SM
MD
LG