Linkovi

Terzić: Uskoro jeftiniji prirodni gas


Izvršni direktor u Centru za energetiku firme “Delojt i Tuš”, Branko Terzić, očekuje da će ruski gas postati jeftiniji zbog konkurencije sa Bliskog istoka.

Izvršni direktor u Centru za energetiku firme “Delojt i Tuš”, Branko Terzić, osvrnuo se u razgovoru sa kolegom Brankom Mikašinovićem na nedavni razvoj dogadjaja na polju globalne energetike i izgradnju dela gasovoda Južni tok u Srbiji.

Terzić: „Najvažnija stvar u pogledu globalne energetike je otkriće velikih nalazišta i proizvodnja prirodnog gasa i nafte iz škriljaca u Severnoj Americi. Dosadašnjom eksploatacijom škriljaca već su povećane zalihe nafte, što je podstaklo ambicije za izvozom i prirodnog gasa i nafte u budućnosti. To znači da će SAD vrlo brzo proizvoditi dovoljno nafte za svoje potrebe, što je u sferi energetike, a i inače, od velikog značaja.“

Glas Amerike: Kako bi ovi novi energetski izvori mogli da utiču na globalnu energetsku sliku?

Terzić: „Velika dostupnost novom izvoru prirodnog gasa i nafte ima veoma pozitivne posledice. Prvo, tehnologija kojom se dobija prirodni gas i nafta sada stoji na raspologanju zemljama širom sveta, koje mogu da je koriste. To će dovesti do veće konkurentnosti cena energenata. Drugo, do pre nekoliko godina, smatralo se da će SAD uvoziti daleko veće količine gasa i nafte i stoga imate molbe za izgradnju 28 terminala širom sveta za izvoz prirodnog gasa. Mnoge zemlje kao što su Kuvajt, Trinidad i Tobago i druge izgradile su velika postrojenja da bi se prirodni gas pretvorio u tečnu formu i zatim transportovao u SAD. Nama taj gas više nije potrebani i on će se izvoziti u zapadnu Evropu, i na Daleki istok. Dodatne količine gasa će konkurisati drugim energetskim izvorima, a takodje i dovesti do pada cene gasa u Evropi. Pošto se u SAD daleko više koristi prirodni gas za proizvodnju električne struje, mi za te svrhe koristimo daleko manje uglja, koji se sada izvozi u Kinu, Aziju i Evropu za proizvodnju struje, što smanjuje potražnju za prirodnim gasom na starom kontinentu.“

Glas Amerike: Šta ovakav razvoj dogadjaja znači za zemlje kao što je Srbija?

Terzić: „Neposredna korist za zemlje kao što je Srbija, koja zavisi od ruskog prirodnog gasa, jeste da cena tog gasa mora da postane konkurentnija u odnosu na gas sa Bliskog istoka. Nagoveštava se da će novi sporazumi biti potpisani tokom marta u Srbiji za ruski gas, koji će biti 30 odsto jeftiniji u odnosu na raniju cenu. To su ogromne koristi za evropske zemlje, uključujući Srbiju, zbog nove konkurencije ruskom gasu.“

Glas Amerike: Gasprom je saopštio da će izgradnja gasovoda Južni tok početi 2014. godine. Kako će se promene na tržištu energenata koje ste pomenuli odraziti na projekat Južnog toka u Srbiji?

Terzić: „Gasovod Južni tok će omogućiti protok ruskog prirodnog gasa preko Crnog mora u Bugarsku i Srbiju odakle će ići u dva pravca - prema Republici Srpskoj i prema Hrvatskoj. Imaćete brojne koristi od ovog projekta. Prvo, biće dostupne nove zalihe gasa, a tu je i izgradnja velikog skladišnog terminala u Banatu, dok će i brojni drugi regioni u Srbiji imati pristup prirodnom gasu. Te nove zalihe bi mogle da omoguće izgradnju novih elektrana koje bi koristile gas. Kada se prirodni gas koristi za proizvodnju struje u tom procesu se oslobadja 50 odsto manje ugljen-dioksida u poredjenju sa ugljem. Znači, imate ekološku korist, korist od diverzifikacije energetskih izvora, kao i ekonomsku korist kao rezultat gasovoda Južni tok.“
XS
SM
MD
LG