Linkovi

Dančenko: Rusija zaostaje za Kinom


Politički analitičar Igor Dančenko
Politički analitičar Igor Dančenko

Vojna i ekonomska saradnja Rusije i Kine posustaje uprkos nedavnoj uspešnoj poseti premijera Rusije Vladimira Putina Pekingu. Ima nagoveštaja da će za Kinu značaj Rusije opadati, kaže za Glas Amerike politički analitičar, Igor Dančenko.

Dančenko: “Rusija i Kina su imale strateško partnerstvo na raznim nivoima već decenijama, sa naglaskom na spoljnu politiku gde su se stavovi Moskve i Pekinga uglavnom podudarali. Medjutim, snažnim ekonomskim usponom Kine ti odnosi se menjaju i mada dve zemlje imaju istovetna gledišta u UN o pitanjima kao što su Sirija, Libija ili Kosovo, javljaju se i razlike. Suprotno ranijim decenijama kada je Kina bila pod uticajem Rusije, sada je stvar obrnuta, Peking je preuzeo incijativu u svoje ruke i strateško partnerstvo dve zemlje postaje sve jednostranije, dok Rusija postaje mladji partner. S druge strane, medjunarodna zajednica se sve više priklanja Kini, kao budućoj ekonomskoj supersili.“

Glas Amerike: Kakvo je trenutno stanje ekonomskih odnosa Rusije i Kine?

Dančenko: „Rusija je je nekoliko decenija bila glavni izvoznik u Kinu, prvenstveno tehnoloških proizvoda, kao što su mašine, oružje, vojna tehnologija, raketni sistemi, putnički i ratni avioni, podmornice, svemirski program, itd.. Dakle, imali ste oblasti u kojima je Rusija imala tehnološko preimućstvo nad Kinom, što je podsticalo bilateralnu trgovinu, a Kina je bila glavno tržište za ovakve ruske proizvode. Medjutim, Kina danas uglavnom ima svu tu tehnologiju koju Rusija može da ponudi, tako da se time i trgovinska struktura menja. Paradoksalno je da Peking danas kupuje od Rusije sirovine i energente, a ne proizvedenu robu, što zabrinjava Moskvu, koja ekonomski zaostaje iza Kine.“

Glas Amerike: Da li su kineski ekonomski rast i politički uticaj promenili sliku evro-azijiskog regiona i u zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza?

Dančenko: „Rusija smatra region bivšeg Sovjetskog saveza sferom od strateškog interesa, koji je veoma važan za nju. Medjutim, tokom proteklih pet godina dobar deo regionalnih ekonomskih aktivnosti, naročito u centralnoj Aziji, bio je rezultat kineskih ekonomskih inicijativa. Milijarde i milijarde dolara kineskih investicija, prvenstveno u infrastrukturu, energetiku i rudarstvo, uložene su u taj region. Kina nudi svoje investicije pod veoma povoljnim uslovima, to je praktično besplatan novac u milijardama dolara, čemu ne mogu da pariraju ni Rusija ni Zapad. Stoga je došlo do rivalstva izmedju Rusije i Kine u centralnoj Aziji u kojoj su interesi Rusije potisnuti. Drugim rečima, Kina je toliko atraktivna kao ekonomski partner tim zemljama da će to biti glavni izazov i Rusiji i zapadnim zemljama u budućnosti.“

XS
SM
MD
LG