Linkovi

Sporne preporuke za rak prostate


Hirurška operacija raka prostate
Hirurška operacija raka prostate

Brojni lekari protiv su novih preporuka da muškarci više ne treba da se podvrgavaju testu kojim se utvrdjuje rak prostate

Posle raka pluća, rak prostate je najveći uzrok smrti muškaraca u Sjedinjenim Državama. Zato, kada vladina radna grupa preporuči da muškarci više ne treba da se podvrgavaju testu kojim se utvrdjuje rak prostate, to može da izazove kontroverzu u medicinskoj zajednici. Razlog za ovu preporuku su studije prema koje su utvrdile da tretiranje raka prostate više šteti nego što koristi. Prenosimo mišljenja lekara sa obe strane u ovoj debati.

Godinama se muškarcima starijim od 40 preporučivalo da se podvrgnu jednostavnom testu krvi kako bi se ustanovilo da li imaju rak prostate. Sada im vladin panel kaže da to ne rade. Doktorka Virdžinija Mojer je na čelu vladine radne grupe za preventivne usluge.

Skoro dve trećine starijih muškaraca oboli od raka prostate, a ipak ogromna većina njih ranije nije trpela posledice zbog toga.“

Radna grupa proverila je rezultate dve velike studije pre nego što je zaključila da tretiranje raka prostate koji je otkriven pomoću testa krvi može više da šteti nego da pomogne. Najčešći sporedni efekti posle tretmana uključuju impotenciju i inkontinenciju. Doktor Otis Brejli je iz Američkog udruženja za borbu protiv raka.

„Mislim da su impotencija i inkontinencija zapravo neki od manje važnih sporednih efekata. Neki od pacijenata imali su značajne probleme kao što su pulmonarna embolija i srčani napadi.“

Medjutim, brojni lekari se ne slažu. Na svojoj veb stranici, Američko udruženje urologa navelo je da je preporuka radne grupe sramotna, posebno zato što je test krvi jedini široko dostupan test za rak prostate. Poznati urolog, doktor Dipak Kapur razgovarao je sa Glasom Amerike putem Skajpa.

„U vreme korišćenja PSA testa, što je otprilike poslednjih 20 godina, broj smrtnih slučajeva zbog raka prostate umanjen je za 38 odsto.“

Doktor Kapur kaže da se zbog tog testa većina agresivnih vrsta raka ustanovi pre nego što se prošire i da je broj pacijenata koji prežive najmanje 10 godina posle dijagnoze stalno rastao.

„Veoma sam zabrinut da, ako smanjimo broj testova za rak prostate, nećemo biti u stanju da u najizlečivijoj fazi otkrijemo bolest koja predstavlja nejveću katastrofu javnog zdravlja sa kojom se suočavamo.“

Medjutim, lekari opšte prakse a ne urolozi su oni koji najčešće naručuju testiranje krvi. Studije su pokazale da ti testovi mogu da budu lažno pozitivni. A, jednom kada je rak ustanovljen, malo muškaraca je u stanju da čeka i vidi da li će i koliko brzo rak da se razvija. Doktor Danijel Merenstin sa univerziteta Džordžtaun kaže da su istraživanja pokazala da to jednostavno nije kvalitetan test.

„Sramotno je da nemamo bolji test. Moramo da prestanemo da trošimo resurse na test za koji znamo da nije dobar.“

Doktor Merenstin kaže da on sam ne planira da ima redovne PSA testove krvi i dodaje da je odluka o podvrgavanju testu isključivo individualna i da ju je najbolje doneti posle konsultacija sa lekarom u kojeg imate poverenja.
XS
SM
MD
LG