Linkovi

Volt: Sumrak američke ere


Volt: Sumrak američke ere
Volt: Sumrak američke ere

Stiven Volt, ugledni ekspert za međunarodne odnose i međunarodnu bezbednost na Univerzitetu Harvard, nedavno je održao predavanje pitomcima Ratnog koledža američke mornarice u Njuportu, u državi Roud Ajlend, na temu „Početak kraja američke ere.“

Stiven Volt objašnjava šta ga je podstaklo da svom izlaganju pred oko hiljadu budućih oficira američke ratne mornarice da baš taj naziv.

"U jeku globalne finansijske krize i drugih krupnih zbivanja u svetu, sve češće se govori o padu globalne moći Sjedinjenih Država. Želeo sam da sva ta kretanja postavim u širi kontekst, ali i da istaknem da će Amerika još dugi niz godina biti jedna od vodećih, ako ne i najmoćnija sila u svetu. Međutim, položaj naše zemlje fundamentalno se menja. U stvari, približava se kraj američke ere, tokom kojeg su Sjedinjene Države kreirale i predvodile ekonomski, politički i bezbednosni poredak u skoro svim područjima sveta. Taj period je počeo posle Drugog svetskog rata i trajao je sve do danas, ali sada mu se vidi relativno brzi kraj. Ta promena će imati krupne posledice po Sjedinjene Države, ali i za svet u celini.“

Više faktora je uticalo na opadanje američke moći kao što su privredna renesansa Kine i pojava manjih sila kao što su Turska, Brazil i Indija, koje sada dominiraju u svojim regionima. Međutim, najkrupniji razlog je ekonomsko slabljenje SAD, navodi Volt.

"Ako uporedite američki položaj u svetu 1945. sa sadašnjim vidite priličnu razliku. Posle Drugog svetskog rata, SAD su proizvodile 50 odsto svetskog bruto proizvoda, taj postotak danas iznosi 20 do 25 odsto. Mi smo 1945. bila ne samo zemlja bez dugova, već smo bili kreditor za veliki broj zemalja. Zahvaljujući dobroj ekonomiji, mogli smo da učinimo mnogo više nego danas.“

Približavanje kraja američke globalne superiornosti bilo bi sporije da su SAD u protekloj decenije sledile promišljeniju geostratešku politiku, smatra Volt.

"Mada Amerika nije mogla da bude glavna supersila večno, proces njenog slabljenja teče brže nego što je morao, pre svega zbog nekoliko ključnih promašenih odluka. Vodili smo dva skupa rata, u Iraku i Avganistanu, i to uz politiku smanjivanja poreza, što je stvorilo enorman budžetski deficit. Pored toga, iz tih ratova naša vojska izlazi u mnogo lošijem stanju nego što je bila i to će iziskivati znatna sredstva za njen oporavak. “

Sjedinjene Države će u narednom periodu morati da budu selektivnije u određivanju prioriteta nacionalne bezbednosti, kaže Volt.

"Moraćemo da utvrdimo koja su područja u svetu zaista strateški važna, moraćemo da formulišemo politiku koja će osigurati naše nacionalne interese, kao i odrediti koja su to područja u svetu o kojima ne moramo više da vodimo računa, jer su stabilna i bez našeg prisustva. To ne znači da su Sjedinjene Države istrošene i da će ući u red minornih sila. Sjedinjene Države će još dugo biti moćna, ako ne i najmoćnija zemlja na svetu. Međutim, da bi bila poštovana, Amerika će morati da bude mudrija nego što je bila u prvoj deceniji 21. veka.“

U drugom delu intervjua, profesor Stiven Volt govorio je o novim spoljnopolitičkim prioritetima SAD, uključujući Kinu i širi region Azije, potrebu da promeni stav prema Bliskom Istoku, kao i o neizvesnoj sudbini NATO-a - kao jedne od glavnih spona transatlantskog partnerstva.

XS
SM
MD
LG