Linkovi

Gajtner o odnosima SAD-Kina


Sekretar za finansije govori na univerzitetu Džons Hopkins
Sekretar za finansije govori na univerzitetu Džons Hopkins

U izlaganja na univerzitetu Džons Hopkins, američki sekretar za finansije Timoti Gajtner osvrnuo se na trenutno stanje kinesko-američkih privrednih odnosa kao i na buduću perspektivu tih veza.

Po Gajtnerovim rečima, nova ravnoteža ekonomskih snaga u svetu nameće potrebu uvođenja značajnih strukuturnih promena u međunarodnom trgovinskom i finansijskom sistemu, u kojem bi uticajniju ulogu dobili privredni kolosi kao što je Kina.

„U tom novom globalnom kontekstu, glavno pitanje sa kojim se suočava Kina jeste na koji način da obavi preobražaj iz zemlje u razvoju - u kojoj država dominira ekonomijom, a ekspanzija zavisi od strane tehnologije i izvoza - u zemlju sa tržišnom privredom, koja jača na osnovu domaće inovacije i domaće potražnje.“

Kada je reč o daljem razvoju privrednih veza sa Kinom, Sjedinjene Države imaju dva cilja, kaže Gajtner.

„Prvo, želimo da proširimo mogućnosti za američke kompanije da izvoze i plasiraju svoje proizvode na kinesko tržište, što iziskuje ravnopravne uslove poslovanja za američke i domaće firme u Kini. Drugo, zalažemo se za sprovođenje reformi kako bi kineski privredni razvoj manje zavisio od izvoza, a više se oslanjao na domaću potrošnju i investicije. Deo toga podrazumeva revalvaciju kineske valute u skladu sa tržišnim merilima.“

Gajtner je ponovio američko gledište da Kina veštački održava nisku vrednost svoje valute kako bi sačuvala neopravdano niske cene svojih proizvoda. Međutim, i Kina ima svoj interes u jačanju veza sa američkom privredom, kaže Gajtner.

„Kina želi veći pristup američkim visokotehnološkim proizvodima. Ona želi veće mogućnosti ulaganja u Sjedinjenim Državama i volela bi da može da posluje na američkom tržištu pod istim uslovima kao druge tržišne ekonomije. Mi smo spremni da idemo dalje na tom planu, ali to zavisi od napretka koje Kina bude ostvarivala.“

Po Gajtnerovim rečima, taj napredak podrazumeva smanjenje uloge države u kineskoj ekonomiji, reforme kojima bi se ukinula postojeća diskriminacija u odnosu na američke kompanije i američku tehnologiju u Kini, i na kraju, uspostavljanje realnog kursa kineskog renminbija. Kineski predsednik Hu Đintao dolazi u posetu Važingtonu u utorak, 18. januara.

XS
SM
MD
LG