Linkovi

Podrška novom paketu pomoći


Španski premijer Marijano Rahoj, francuski predsednik Fransoa Oland, nemačka kancelarka Angela Merkel i italijanski premijer Mario Monti
Španski premijer Marijano Rahoj, francuski predsednik Fransoa Oland, nemačka kancelarka Angela Merkel i italijanski premijer Mario Monti

Lideri četiri vodeće ekonomije evrozone u Rimu podržali novu finansijsku pomoć EU u iznosu od 130 milijarde evra za stimulisanje rasta

Lideri Nemačke, Francuske, Italije i Španije podržali su dodatni paket finansijske pomoći za podsticanje ekonomskog rasta u Evropskoj uniji, ali nisu uspeli da premoste razlike u pogledu izdavanja zajedničkih obveznica za rešavanje dužničke krize u zemljama evrozone.

Izgleda da je kriza u evrozoni postala neka vrsta političkog fudbala sa kojom nijedan lider ne može da izadje na kraj. Pokušaj da se postigne saglasnost bar o nekim pitanjima bio je cilj lidera četiri vodeće ekonomije evrozone, koji su se danas sastali u Rimu. Njihova glavna odluka je podrška novom paketu finansijske pomoći Evropske unije u iznosu od 130 milijardi evra kako bi se stimulisao ekonomski rast i ublažile posledice štednje. Evo šta je o tome rekao francuski predsednik Fransoa Oland:

„Odlučili smo da brzo mobilišemo ta sredstva u iznosu od jedan odsto ukupnog bruto društvenog proizvoda Evropske unije.“

Oland je takodje nagovestio moguću podršku nemačkom predlogu o uvodjenju poreza na finansijske transakcije, mada je Nemačka sada donekle promenila stav i insistiraće da tu meru uvedu samo neke od ključnih zemalja.

„Činimo sve što možemo da bismo se izborili za evro. To je naša zajednička valuta od koje svi imamo koristi. Da bismo to postigli moramo da rešimo neke probleme. Neke stvari su već postignute, pojedine zemlje su sprovele značajne reforme. Najvažnije je što smo zajednički razvili instrumente stabilnosti i solidarnosti.“

Nemačka se opire pritiscima da zemlje evrozone uvedu fleksibilniju fiskalnu politiku kao i ideji da se izdaju zajedničke obveznice evrozone. Te mere žele Italija i Španija, čiji troškovi zaduživanja su porasli do nivoa koji nije moguće održati na duži rok. Navesti Nemačku da promeni stav o tom pitanju neće biti lako.

Medjutim, ako su lideri želeli da se podsete koliko je situacija ozbiljna bilo je dovoljno da pogledaju kroz prozor. Štrajk italijanskih sindikata zbog mera štednje onesposobio je javni prevoz u Rimu, a ljudi su čekali u dugim redovima za isuviše mali broj taksija.

Evropski lideri su pod sve većim pritiskom da konačno reše aktuelnu krizu. Učesnici današnjeg sastanka u Rimu izjavili su da je to bila dobra priprema za samit lidera Evropske unije sledeće nedelje.
XS
SM
MD
LG