Linkovi

TI: Prvi izveštaj o korupciji u EU


Zastave Evropske unije ispred sedišta u Briselu
Zastave Evropske unije ispred sedišta u Briselu

Organizacija Transparensi internešenel je u svom izveštaju došla do zaključka da evropske institucije imaju znatne nedostatke, uključujući i netransparentni proces donošenja odluka

Organizacija koja istražuje korupciju, Transparensi Internešenel, objavila je prvi do sada izveštaj o Evropskoj uniji i njenim institucijama, uključujući Evropski parlament.

Po prvi put je grupa koja se bavi dobrom upravom, Transparensi Internešenel, ispitivala Evropsku uniju i došla do zaključka da njene institucije imaju znatne nedostake, navodi putem skajpa za Glas Amerike Mark Perara, lider tog projekta:

„Širom sistema identifikovali smo jedan broj problema, uključujući netransparentni proces donošenja odluka i lobističkih aktivnosti u EU. Takodje primećujemo potrebu za poboljšanjem na planu regulisanja konflikta interesa kad su u pitanju visoki funkcioneri EU. Isto tako beležimo slabu zaštitu uzbunjivača u okviru institucija – a to smatramo ključnom zaštitom u otkrivanju eventualne korupcije. Takodje vidimo slabe sankcije za korumpirane kompanije.“

Vrlo često put za korupciju je lobiranje – spoljni interesi utiču na izvršne i zakonodavne funkcionere. U izveštaju se, isto tako, navodi da su suviše slabe tekuće regulative EU koje kontrolišu kontakte lobista sa liderima i zakonodavcima. Jedan analitičar koji se sa time slaže je Džejkob Kirkegaard, visoki saradnik Piterson instituta za medjunarodnu ekonomiju:

„To je apsolutno imperativno za institucije poput EU, koje su odgovorne za veliki broj regulativa za čitavu Evropu. Nemati ideju o moći lobiranja i pristupu lobista funkcionerima u toj situaciji mislim da bi trebalo da bude neprihvatljivo u bilo kojoj demokratskoj zemlji.“

Lideri i zakonodavci mnogih zemalja su obavezni po zakonu da u potpunosti iznesu svoje finansijsko stanje – kako bi se pružila uveravanja javnosti da se odluke ne donose u konfliktu sa interesima javnosti. Perara ukazuje da je ovo još jedna problematična oblast za EU:

„Utvrdili smo da Evropski parlament i Evropska komisija imaju obavezu da iznesu u javnost svoje finansijske interese. Medjutim, nismo našli dokaze koji bi sugerisali da su informacije o privatnim finansijama funkcionera sistematično i sveobuhvatno verifikovane.“

Džejkob Kirkegard sa Piterson instituta ukazuje da će verovatno biti teško da EU ojača svoje antikorupcijske zakone i procedure.

„Istina je da ako hoćete da saznate celu istinu o tome, morate da revidirate i reformišete takozvani EU sporazum, što je izuzetno težak i komplikovan politički proces, poput recimo promene američkog ustava. Zakonodavna tela ne pristupaju tome tako lako.“

Pa ipak ankete ukazuju da 70 odsto stanovnika EU veruje da su njene institucije ranjive na korupciju. A, saradnici Transparensi internešenela ističu da lideri EU, ako su zabrinuti s tim u vezi, moraju da se suoče sa opasnostima od korupcije pre nego što one prerastu u korupcionaške skandale.
XS
SM
MD
LG