Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji Kristofer Hil izjavio je da je odluka Centralne banke u Prištini o ukidanju dinara iz platnog prometa nepotrebno iznenađenje i da SAD i Evropska unija pomno prate i analiziraju razvoj situacije.
Hil je rekao da u ovoj fazi dijaloga treba izbegavati "ovako nepotrebna iznenađenja i jednostrane akcije".
"Mi mislimo da je sada najvažnije formiranje Zajednice srpskih opština, ali i da se Kosovu omogući pristup međunarodnim institucijama. Treba se fokusirati na to i izbegavati teme koje nisu od zajedničkog interesa", naveo je Hil.
Centralna banka Kosova (CBK) je 17. januara donela uredbu prema kojoj će od 1. februara jedina valuta za obavljanje gotovinskih i platnih transakcija biti evro.
U toj uredbi se navodi da je ona doneta u skladu sa Ustavom Kosova i zakonom Centralne banke, te da je CBK jedina "monetarna vlast koja može da odlučuje o dozvoljenim apoenima valute evra za opticaj na teritoriji Kosova".
Do sada se u sredinama u kojima su Srbi većina koristio i dinar (RSD), zvanična valuta Srbije, a u ostalom delu Kosova zvanična valuta jeste evro.
U dinarima se isplaćuju plate zaposlenima u institucijama Srbije, kao i penzije u srpskom sistemu, te dečiji dodatak ili socijalna pomoć.
Takođe, u opštinama sa srpskom većinom na severu Kosova cene s istaknute u dinarima.
Na najave iz Prištine reagovao je pre nekoliko dana i direktor Kancelarije za Kosovo u Vladi Srbije Petar Petković. On je izjavio da su Beograd i "srpski narod na Kosovu "veoma zabrinuti zbog najave Prištine da će od 1. februara prekinuti platni promet sa Srbijom i zabraniti dinar kao sredstvo plaćanja".
Petković je 19. januara u razgovoru sa ambasadorkom Nemačke u Srbiji Anke Konrad naveo da se radi "o jednoj od najtežih odluka" vlasti u Prištini i da će se Beograd "snažno i odlučno suprotstaviti gaženju ljudskih prava našeg naroda", saopšteno je iz Kancelarije za Kosovo Vlade Srbije.
Saopštenjem se ovim povodom 19. januara oglasila i Narodna banka Srbije koja je navela da u saradnji sa nadležnim institucijama Srbije "preduzima sve potrebne mere u kako bi se sprečila primena uredbe" Centralne banke Kosova.
Evropska unija (EU) je pozvala vlasti Kosova da pojasne odluku o zabrani korišćenja dinara, a portparol EU Peter Stano zatražio je od Prištine i Beograda da otvorena pitanja reše u okviru briselskog dijaloga.
U ovom izveštaju korišćeni su i materijali agencije Fonet