Linkovi

Rorabaker: Naći konačno rešenje


Republikanski kongresmen iz Kalifornije Dejna Rorabaker
Republikanski kongresmen iz Kalifornije Dejna Rorabaker

Dejna Rorabaker, republikanski kongresmen iz Kalifornije, nedavno je u listu „Volstrit džornal“ izneo inicijativu za rešenje spora između Beograda i Prištine o statusu severa Kosova putem podele i razmene teritorije i stanovništva. Kongresmena Rorabakera smo zamolili da za Glas Amerike obrazloži svoj predlog. Razgovor je vodila koleginica Jela Defrančeski.

„Tokom poslednjih deset godina naša pažnja je bila usredsređena na Avganistan i Irak, ali još uvek postoji veliki broj nerešenih problema na Balkanu, gde su Sjedinjene Države primenile vojnu silu da bi sprečile masakr naroda Kosova od strane snaga tadašnje diktature u Srbiji. Verovali smo da je time sve gotovo, ali očigledno nije. Mirovni plan koji je sproveden nije bio sveobuhvatan i zato sada postoji opasnost od izbijanja novog konflikta između Prištine i Beograda. Sada je neophodno da nađemo rešenje koje će sprečiti izbijanje bilo kakvog novog rata na Balkanu, što bi bilo užasno za narode u tom regionu i stvorilo nestabilnost u Evropi.“

Kongresmen Rorabaker je ovako objasnio svoju inicijativu.

„Za konačno rešenje konflikta na Balkanu potrebno je naći odgovore na neka fundamentalna pitanja, koja stvaraju sve veće tenzije između Kosova i Srbije. Sadašnje granice su zacrtane za vreme diktatora Tita, 1950-ih godina. On je postavio granicu između Srbije i Kosova, koja je stvarala stalne napetosti. Međutim, prilikom rešavanja konflikta tokom 1990-ih godina, mi smo u stvari nametnuli tu istu granicu dvema novim zemljama, Srbiji i Kosovu. Nama nisu potrebne takve granice, već granice koje će biti stabilne.“

Ako je princip samoopredeljenja naroda bio poštovan prilikom stvaranja Kosova, taj isti princip treba poštovati u odnosu na Srbe koji žive na severu Kosova, kaže Rorabaker.

„Rešenje je vrlo jednostavno, jer u Srbiji postoji Preševska dolina u kojoj kosovski Albanci čine 90 odsto lokalnog stanovništva. Razmena teritorije u ovom slučaju ne bi izazvala gubitak velikog broja stanovnika ni za jednu stranu. U stvari, obe bi bile na dobitku. Time bi se smanjile napetosti i ujedno povećala mogućnost saradnje između dve strane.“

Na primedbu da bi takva razmena teritorije mogla da stvori presedan za slične situacije na drugim mestima u svetu, Rorabaker odgovara:

„Ljudi koji se plaše da menjaju granicu u ovom slučaju nisu u pravu. Reč je o razmeni teritorije između dve suverene države, a ne otcepljenju naroda koji ne želi da živi na nečijoj suverenoj teritoriji.“

Rorabaker smatra da rešenje za sever Kosova treba ostvariti pre povlačenja američkih trupa iz regiona

„Sjedinjene Države odlaze. Nalazimo se u finansijskoj krizi. U sledećih nekoliko godina povućićemo svoje trupe iz tog regiona. A kada nas više ne bude tamo, u slučaju da izbije konflikt, Evropljani neće biti ti koji će priskočiti sa svojim trupama. Srbi bi mogli da počnu da stvaraju problem, Kosovo bi moglo da pokuša da odgovori oružanim putem, što bi podstaklo Srbiju da uputi svoju vojsku. U nastalom konfliktu obe strane bi pretrpele ogromnu štetu. Jer takva kriza i nestabilnost dugoročno bi elimisali svaku šansu za prosperitet i Srbije i Kosova.“

Pored Beograda i Prištine, američka i evropska diplomatija moraju da se suoče sa činjenicom da je status quo neodrživ, ističe Rorabaker. Republikanski zakonodavac namerava da o toj temi razgovara sa zvaničnicima u Beogradu i Prištini tokom svoje posete regionu idućeg meseca.

XS
SM
MD
LG