Linkovi

Opozicija u SAD: Budućnost CG u fokusu


Lideri SNP, CDU i Pozitivne tokom susreta sa zamjenikom pomoćnika američkog državnog sekretara Hojtom Jiem
Lideri SNP, CDU i Pozitivne tokom susreta sa zamjenikom pomoćnika američkog državnog sekretara Hojtom Jiem

Lideri SNP, Pozitivne i CDU za Glas Amerike kažu da su američkim sagovornicima predočili kako vide budućnost Crne Gore, uz poruku da je zajedničkim nastupom u Vašingtonu započeta nova kultura dijaloga

Lideri Socijalističke narodne partije Srđan Milić, Pozitivne Crne Gore Darko Pajović i Crnogorske demokratske unije Miodrag Vlahović, borave u posjeti Vašingtonu, čije glavno teme su NATO integracije i proces reformi u Crnoj Gori. Milić, Pajović i Vlahović za Glas Amerike ističu da su se u razgovorima sa američkim sagovornicima usredsredili na budućnost Crne Gore, a ne na kritiku postojećeg stanja. Takođe navode da zajednička posjeta predstavnika različitih političkih partija početak nove kulture dijaloga na crnogorskoj političkoj sceni.

Crnogorska opoziciona delegacija je proteklih dana obišla relevantne američke institucije u Vašingtonu. Jedna od glavnih tema razgovora - članstvo u NATO-u.

„Mislim da na svim ovim instancama na kojima smo razgovarali, a pored toga smo imali i neformalne razgovore sa ljudima koji su uticajni i koji spadaju u one koji su kreatori politike, da je Crna Gora veoma blizu poziva, da to pitanje nije više u sferi možda, ako, nego da je već došlo do nivoa, kao što nam je jedan sagovornik kazao, da bi bilo veoma teško objasniti i domaćoj, ali i javnosti unutar Alijanse, zbog čega Crna Gora nije dobila poziv“, rekao je predsjednik Crnogorske demokrtske unije Miodrag Vlahović.

Nakon sastanaka u američkoj prijestonici, optimista je i lider pozitivne Crne Gore Darko Pajović.

„Posle današnjih sastanaka, ja sam apsolutno ohrabren kada je u pitanju pozivnica za članstvo u NATO iz prostog razloga što poruke koje smo čuli na sastancima sa visokim zvaničnicima iz Savjeta za nacionalnu bezbjednost, Stejt departmenta ali i Pentagona apsolutno jesu u pravcu da Sjedinjene Američke Države jesu veliki prijatelj Crne Gore, da će nas apsolutno podržati na putu NATO integracija, a svakako da je poslata jedna vrlo jasna poruka da jedan dio te priče apsolutno zavisi od nas.“

Uz ponovljeni stav da se Socijalistička narodna partija protivi članstvu u NATO-u, predsjednik stranke Srđan Milić kaže da je tokom razgovora potencirao pitanje sprovođenja reformi u Crnoj Gori.

„Kako bezbjednosno-sigurnosnog sektora, tako i u odnosu na za nas veoma važno pitanje izuzetno teškog stanja u socijalno-ekonomskoj sferi u Crnoj Gori i način rešavanja problema, dakle ne kriticizam zarad kriticizma, nego jednostavno želja da se pokaže da su jasno definisani prioriteti, da oni treba da se ostvaruju, da se reforme moraju ostvarivati, da se mora imati mjerljivih rezultata na terenu.“

Američkim zvaničnicima je, kako ističu naši sagovornici, jasno predočeno šta treba mijenjati.

„Mi smo ovdje artikulisali nešto što se u Crnoj Gori teško čuje i što naši prijatelji iz inostranstva to teško mogu da čuju a to je zašto se mi zalažemo, a ne protiv čega smo. Ono što je osnovno pitanje je kako mi vidimo Crnu Goru nakon parlamentarnih izbora, kako je vidimo za 10, 20 godina“, kaže Milić.

Sličan stav potencira i lider CDU.

„Mi nismo bili ovdje da bi se isrpljivali u kritici postojećeg stanja u Crnoj Gori. To je, prije svega građanima Crne Gore, ali i našim inostranim partnerima koji imaju ozbiljne diplomatije, veoma dobro poznato. Ono što je i našim sagovornicima bilo veoma značajno jeste da čuju od nas jeste što mislimo da treba mijenjati i kako to treba učiniti“

Kao značajna ističe se i činjenica da je u Sjedinjene Države prvi put došla crnogorska delegacija koja ima različite prioritete i stavove u pogledu pojednih pitanja.

„To je otpočinjanje nove kulture dijaloga, jedne nove političke misli u Crnoj Gori gdje i pored velike različitosti koje Pozitivna ima recimo sa SNP-om apsolutno ne smije biti prepreka boljoj komunikaciji i kvalitetnom dijalogu čak i oko procesa o kojima se ne slažemo", poručuje Pajović.

Postavlja se međutim pitanje da li je posjeta Vašingtonu najava eventualnog zajedničkog djelovanja u budućnosti.

„Mislim da je prerano govoriti o bilo kakvim koalicijama, ne vjerujem da je to uopšte rezon našeg zajedničkog djelovanja i posjete Vašingtonu, ali je sigurno da je naš zajednički koordinisani nastup ovdje, uz sve postojeće razlike koje su legitimne i iskazane u ovim razgovorima, jedna nova praksa na crnogorskoj političkoj sceni, na koju smo ponosni. Mislim da tako treba da se radi, da treba prestati sa logikom aposlutnih vječitih dobitnika i apsolutnih vječitih gubitnika“, naglašava Vlahović.

Pajović pak najavljuje intenziviranje dijaloga s političkim snagama s kojima Pozitivna dijeli slične vrijednosti.

„Prije svega mislimo na procese evropskih i NATO integracija, ali i beskompromisnu borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala. Pozitivna će u narednom periodu, kao što je to i do sada radila, nastaviti dijalog sa takvim političkim strukturama, bez opterećenja šta će iz toga izaći. Sve sa ciljem stvaranja jednog širokog fronta ljudi koji apsolutno slično, da ne kažem identično, razmišljaju o pojedinim stvarima koje su od značaja za budućnost Crne Gore i njenih građana.“

Lider SNP-a ističe da se nije razgovaralo o izborima i eventualnim koalicijama i ukazuje na prednosti ovakvih posjeta.

Ono što je prednost ove zajedničke priče je da se može čuti jedan jedinstveni glas o tome da su u Crnoj Gori potrebne promjene. Normalno, moja namjera nije ni na koga da utičem, moja namjera nije da vodim politiku u Americi. Moja namjera nije bila da dodjem ovdje i pričam loše o Crnoj Gori. Ja to sve što imam da kažem, kažem u Crnoj Gori. Ovdje je bila prezentacija stavova o onome što je budućnost Crne Gore, a ne ono čime se bavi većina u Crnoj Gori, bilo da je riječ o opoziciji ili vlasti, a to je prošlost.“

XS
SM
MD
LG