CNN piše da je Vučić dugo održavao dobre odnose sa ruskim presdednikom Vladimirom Putinom i podseća da je rekao da je "Rusija jedna zemlja koja Srbiji nije uvela sankcije devedesetih i da podržava njen teritorijalni integritet u UN". Srbija je, navodi se u analizi, izgubila kontrolu nad Kosovom posle bombardovanja 1999. koje je okončalo masakr Albanaca od strane srpskih snaga.
"Kada je Vučić reizabran 2020. rečeno nam je - čekajte samo da se završe izbori i videćete da će postati proevropski i prozapadno orijentisan. I nije se desilo. Rečeno nam je da će se pridružti sankcijama i da je zapravo na našoj strani. Nije se desilo. Rečeno nam je da se neće približavati Rusiji, a on je u sepremtbu potpisao bezbednosni sporazum sa Putinom. Smeje se Zapadu u lice. A kada pitam zapadne zvaničnike zašto dozvoljavaju da se Vučić igra sa njima, kažu "to je najbolja opcija" , kaže Kerns.
CNN piše da je "Kerns jedna od malobrojnih figura na Zapadu koja javno kritikuje Srbiju, ali da za to plaća cenu", i da je "nakon što je dala izjavu za CNN, Vučić uputio reči koje deluju kao pretnja", tvrdeći da "ako vlada Velike Britanije neće da reaguje na njeno kritikovanje Srbije", da će "Srbija biti primorana da reaguje". (Vučićeva izjava data je u kontektu reagovanja na ranije iznete navode britanske poslanice o švercu oružja na severu Kosova, u koji su upletene i lokalna služba hitne pomoći i Srpska pravoslavna crkva. KFOR je nakon ovih navoda saopštio da nema dokaza o tome da se šverc oružja odvijao u vozilima hitne pomoći i da se oružje skladištilo u SPC, prim.nov)
Majda Ruge, članica Evropskog saveta za spoljne poslove i ekspertkinja za Balkan, za CNN je rekla da "čak i ako nekim čudom Srbija pristupi EU, sa ovim režimom to bi bilo uvođenje "ruskog trojanskog konja", poput već postojećeg mađarskog premijera Viktora Orbana".
"Možda ćete imati proširenje, ali nećete neutralizovati ruski uticaj u regionu, već ćete ga samo uvesti u EU", ocenila je Ruge.
Američki medij navodi da su "efekti pristupa u kojem Zapad sve oprašta Beogradu najviše vidljivi na Kosovu koje zavisi od zapadne podrške".
Podsećaju da su najžešči sukobi izbili u maju, posle lokalnih izbora na Kosovu koje su Srbi bojkotovali, nakon što su u novembru 2022. napustili institucije na severu. I dok zbog niske izlaznosti od 3,5 odsto "izbori ne mogu da se smatraju reprezentativnim", piše CNN, za kosovskog premijera Aljbina Kurtija oni predstavljaju vladavinu prava. On je u maju za CNN rekao da "gradonačelnici imaju nizak legitimitet, ali da niko nema veći legitimitet od njih".
Međutim, nastavlja se u tekstu, Kurtijev pristup se smatra beskompromisnim i radikalnim, a posebno odluka da gradonačelnici počnu da rade u opštinskim zgradama.
"SAD su rekle Kurtiju, i tu je njegova greška, da ih ne uvodi u opštinske zgrade. I to je Kurti ignorisao", kaže Edvard Džozef, predavač na Univerzietu Džons Hopkins.
Iz Vlade u Prištini za CNN je rečeno da "nisu hteli da predaju opštinske zgrade demonstrantima" i da su "gradonačelnici ušli u opštine nakon što je Srbija rekla Srbima sa severa da bojkotuju izbore".
U tekstu se podseća na sukobe lokalnih Srba i vojnika KFOR-a u Zvečanu kada su povređene desetine trupa, troje mađarskih vojnika je upucano, a jednom je amputirana noga.
Vlada Srbije nije odgovorila na upite CNN-a za komentar, dok je Kurti rekao da to nisu bili "mirni demonstranti, nego fašistička milicija koju plaća i kojom upravlja Beograd".
"Drugi se slažu sa Kurtijem. Kerns je rekla za CNN da su britanski vojnici pronašli oružje u crkvama i vozilima hitne pomoći na severu Kosova. Uprkos tome, veći deo diplomatskog odgovora fokusiran je na Kurtijeve poteze, za koje je Kosovo već platilo cenu. Otkazana je pozivnica za zajedničke vojne vežbe sa SAD, isključeno je iz evropskih infrastrukturnih projekata i uvedene su sankcije koje bi, prema Kosovskom udruženju biznismena, mogle da koštaju Kosovo 550 miliona evra do kraja godine", piše CNN.
Britanska poslanica je kritikovala "neravnopravan" odgovor Zapada i tvrdila da se Srbija, preko lokalnih Srba na severu, mešala u kosovske izbore.
Mnogi Kurtijevu nepopustljivost vide kao mogući razlog frustriranja saveznika i slabljenja Kosova, u kontekstu zavisnosti Prištine od Zapada, i traže promenu kursa, piše CNN.
Ščiprim Arifi, predsednik opštine Preševo, tvrdi da "Kurti želi da bude balkanski Zelenski i da populistički koristi argument vladavine prava".
Arifi smatra da je najbolji način da se situacija popravo da Kurti uradi ono što Zapad zahteva i radi na formiranju Zajednice srpskih opština.
CNN podseća da je ZSO obaveza propisana Briselsim sporazumom, ali i navodi da postoje sumnje da bi zajednica, koju zagovaraju SAD i EU, smanjila tenzije.
"Verujte mi, to ne bi bilo najbolje rešenje. Možda bi u prvih par meseci predstavljalo olakšanje. Ali, sa ekonomskog aspekta bi bilo gore, a ne bolje jer bi stanovništvo moralo da počne da plaća poreze i usluge koje sada pokriva kosovska vlada", rekao je muškarac iz Leposavića kojeg je CNN nazvao Dušan, sakrivajući njegovo pravo ime.
Ališa Kerns se pita da li će ZSO značiti samo da je lokalno stanovništvo odgovorno za poreze i usluge, ili će to biti "nova Republika Srpska koju niko ne želi".
"Narod u Prištini i Kurti su veoma jasno rekli da vide zajednicu kao novu Republiku Srpsku, i da je ne vide kao model koji će doneti rešenje, već vide novu krizu na Kosovu i regionu", kaže Jasmin Mujanović.
Britanska poslanica Kerns kaže da su se EU i SAD trudile da privole Vučića na svoju stranu, a da je on na to odgovarao "sve većim udaljavanjem".
Kao neuspeh navodi Ohridski sporazum koji je Vučić odbio da potpiše "zbog bola u desnoj ruci koji će se nastaviti naredne četiri godine. Kada su uhapšena trojica kosovskih policajaca, EU i SAD su sporo reagovale, ocenjuje Kerns za CNN.
Edvard Džozef smatra da ni SAD nisu "progutale" objašnjenje srpskih vlasti za hapšenje, ali konstatuje da Srbija nije zbog toga kažnjena. Posle takvih epizoda, kaže on za CNN, pristup u kojem se "žmuri na zlo" Vučićevog režima - može da počne da puca.
"Pitanje je da li Bajdenova administracija i dalje smatra Vučića partnerom", kaže Džozef i napominje da su nedavne sankcije SAD šefu BIA-e Aleksandru Vulinu pokazatelj da "administracija više nema iluzija o Vučiću".
Ali, pitanje je da li će se to pretočiti i u promenu politike, piše CNN.
"On zapravo kaže - idemo u sukob, zaustavićemo izvoz oružja jer je potrebno za našu bezbednost. Bukvalno preti ratom, nisam ga nikada videla tako eksplicitnog", ocenjuje Majda Ruge.
CNN piše da su tu poruku predsednika preneli i navijači Crvene zvezde koji su prošlog meseca na utakmici kojoj je prisustvovao i Vučić, držali transparent "Kad se vojska na Kosovo vrati".
"Jasno je ko je i dalje siledžija na Balkanu. Vreme će pokazati da je ovo izlaženje u susreta Srbiji propala investicija", zaključuje Meliza Haradinaj, bivša ministarka spoljnih poslova Kosova.