Linkovi

Kapčan: Loši odnosi SAD i Rusije


Saradnik Saveta za spoljnopolitičke odnose Čarls Kapčan
Saradnik Saveta za spoljnopolitičke odnose Čarls Kapčan

Saradnik Saveta za spoljnopolitičke odnose smatra međutim da je moguće vratiti američko-ruske odnose na pravi kolosek

Na početku trećeg predsedničkog mandata Vladimira Putina, veze između Vašingtona i Kremlja ponovo su u padu, kaže Čarls Kapčan, visoki saradnik privatnog Saveta za spoljnopolitičke odnose. Po Kapčanovim rečima jedan od glavnih kamena spoticanja je stari problem oko izgradnje američkog antiraketnog štita u Evropi, ali i novi problem sa situacijom u Siriji.

„Putinova predsednička izborna kampanja, pa i sam njegov povratak na položaj predsednika bili su u znaku antiamerikanizma. Verovao sam da će to nestati kada Putin bude preuzeo kormilo zemlje, ali to se nije dogodilo. Odnosi Vašingtona i Moskve nikada nisu bili lošiji otkako je Obama stigao u Belu kuću. Lično razumem odakle potiču neke od Putinovih kritika, na primer, zabrinutost koju izražava u vezi razmeštanja antiraketnog štita. On se od početka ne slaže sa proširenjem NATO-a, a sada se još pojavila ideja da NATO razmešta antiraketni štit na evropskom tlu. Mislim da Putin nepotrebno strepi od svega toga, a kada je reč o Siriji smatram da u potpunosti vodi pogrešnu politiku, koja mu se dugoročno može čak osvetiti u regionu.“

Putinovo odbijanje da sa Zapadom sarađuje na rešavanju krize u Siriji, zasniva se na iskustvu iz slučaja Libije. Rusija je glasala u Savetu bezbednosti u prilog akcije za spasavanje civila, koja je pretvorena u operaciju „obaranja Gadafijevog režima“, kaže Kapčan.

„Mislim da je to razlog što Kina i Rusija sada kažu da neće dozvoliti da se nešto tako dogodi u Siriji. Međutim, Putin ide mnogo dalje od toga, on štiti i podržava Bašara al-Asada i zajedno sa njim tvrdnji da je opozicija podjednako kriva za konflikt u zemlji. Takvim stavom Putin se izlaže opasnosti da otuđi međunarodnu javnost, mada ne isključujem mogućnost da bi ruski lider postepeno mogao da zauzme umereniji stav.“

Kapčan kaže da je moguće vratiti američko-ruske odnose na pravi kolosek. Jedan od načina je održavanje saradnje oko manje spornih pitanja, kao što su Iran, Avganistan.

„Sa ponovnim jačanjem uzajamnog poverenja, otvorio bi se put za prevazilaženje težih pitanja, kao što su razmeštanje američkog antibalističkog štita ili pitanje prisustva ruskih trupa na teritoriji Gruzije. Ukoliko nepoverenje ne bude uklonjeno, sve će to postati neprijatna žarišta sporenja.“

Kapčan ističe da je Rusija veoma važna zemlja za Sjedinjene Države upravo zbog tema oko kojih se dve strane slažu. Pored Irana i Avganistana, Rusija i SAD imaju slična stanovišta oko mnogih drugih pitanja – od kontrole konvencionalnog i nuklearnog naoružanja, energetske bezbednosti i islamskog terorizma do stabilnosti na Bliskom Istoku.

„Spisak je prilično dugačak. Zato sam optimista. Rekao bih da je samo pitanje kada će, a ne da li će odnosi Rusije i Zapada doživeti preporod. U višestrukom je interesu Rusije da nastavi da razvija dobre veze sa SAD i evropskim zemljama. Zapadno tržište je najveće i najrazvijenije u svetu, zapadna tehnologija je najsavremenija u svetu, zapadna finansijska tržišta su najbogatija u svetu, zapadne zemlje i SAD čine i najveću ekonomiju u svetu i takođe održavaju najveći odbrambeni savez u svetu.“

Po rečima našeg sagovornika, Rusija se trenutno okreće prema Istoku i stvara saveze sa zemljama kao što su Belorusija i Kazahstan. Međutim, održavanje dobrih veza sa Zapadom je daleko plodnija alternativa za Moskvu, zaključio je Kapčan.
XS
SM
MD
LG