Linkovi

Srednjoškolci sa Balkana o školstvu u SAD


Čedomir Čupić, Maša Miščević, Maša Sibinović, Stefan Ivanović
Čedomir Čupić, Maša Miščević, Maša Sibinović, Stefan Ivanović

U okviru programa razmene učenika Američkog saveta za međunarodno obrazovanje, četiri srednjoškolca - Maša Miščević i Čedomir Čupić, iz Srbije, Maša Sibinović iz Bosne i Hercegovine i Stefan Ivanović iz Crne Gore, boravila su u Vašingtonu.

Američki savet za međunarodno obrazovanje dovodi srednjoškolce sa Balkana da bi se upoznali sa životom i radom u Sjedinjenim državama. Na Mašu Miščević iz Niša, najveći utisak u Americi ostavio je dobrovoljni rad :

"Još jedno od iskustava volontiranja, koje nemam prilike da radim u Srbiji tako često. Ovde volontiram dosta. To bih volela da ponesem sa sobom i upoznam svoje drugove i ceo moj grad. Stvarno leči dušu, a drago ti je kad pomogneš nekom."

Maša Miščević takođe ukazuje da ju je veoma iznenadio sam način obrazovanja, naročito sloboda :

Imamo veću slobodu mišljenja. Profesori su jako opušteni sa učenicima. To sam bila prvo iznenađena, ali sam se navikla zato što su opušteni i stvarno puštaju decu da pitaju različita pitanja. Radimo puno praktičnog rada, koje ja nikada ne bih mogla da radim u Srbiji.“

Među učenicima sa Balkana bio je i Stefan Ivanović, iz Herceg Novog u Crnoj Gori. Stefan je takođe bio iznenađen ovdašnjim načinom školovanja:

"Nikada nemamo kući domaći. Uvek možeš sve da završiš u školi. Kada radimo uvek imamo neki cilj, tako da uvek saznamo nešto na kraju našeg rada.“

Stefan Ivanović je želeo da se pohvali:

“Prije otprilike dva meseca sam osvojio putovanje da bih učestvovao u radionici o društvu i građanima, američkim tradicijama, i njihovim sposobnostima da budemo lideri. Tako da je to bilo jedno od najboljih iskustava u Americi. I sve što su nas naučili zauvek ću pamtiti, što se tiče ljudi iz muslimanskih zemalja. Kada se upoznate i pričate sa njima, vidite da su identični kao i mi."

Iz Banja Luke, u BiH, je došla Maša Sibinović, koju je nešto iznenadilo.

„Naučila sam mnogo o sebi. Ovo je bila prva prilika u životu kada sam se odvojila od svoje porodice, od svega što mi je poznato u stvari. Tako da sam dobila određeno samopouzdanje, i hrabrost. Sada mislim da sve mogu da uradim, ništa mi se ne čini kao problem.“

Što se tiče školovanja, Maša Sibinović, iznosi da je način učenja drugačiji:

“Ovde u Americi mi se jako sviđa odnos između učenika i profesora. Ovde su profesori veoma opušteni, mnogo pomažu svoj deci, tu su uvijek za njih. “

Maša Sibinović ukazuje da je između ostalih predmeta izabrala anatomiju, i da to iskustvo nikada neće zaboraviti :

Jedna stvar koju, mislim, da nam kući nikada ne bi dozvolili da radimo. Imali smo zadatak da uradimo, to se ovde zove : job shadowing, naime da pratimo medicinskog radnika, jedan dan, da vidimo šta sve radi, pričamo sa njim, postavljamo pitanja. Ja sam uspela da pratim hirurga. Videla sam dve operacije, bila sam u operacionoj sali pored njega dok je radio. Tako da je to bilo fascinantno za mene. Kad bih ja - učenik u srednjoj školi imala priliku da vidim. Nikada.“

Čedomir Čupić dolazi iz Petrovca na Mlavi, a trenutno živi u malom mestu Pueblo, u Koloradu. Kako kaže:

“Amerikanci dosta drže do sporta. Pošto sam imao dosta slobodnog vremena odlučio sam da plivam, i pravo čudo uradio sam prilično dobar posao, što se toga tiče, tako da svakog vikenda imamo takmičenja, pobeđujemo stalno, i za par nedelja imamo državno takmičenje. “
Na Čedomira Čupića najveći utisak su ostavila putovanja po Americi, naročito jedno :

“Upoznao sam prave američke Indijance. Ja te ljude nikad u životu nisam video. Taj neki prvi kontakt sa njima. Čuti njihov jezik. To je bilo jedno od najlepših iskustava za mene. “

“Ti možeš američku školu da napraviš sebi da bude teža nego bilo koja škola u kojoj si ikada bio. Ja sam za sebe izabrao veoma teške predmete i bilo je dana kada sam učio i po deset sati dnevno, da bih mogao da dobijem dobru ocenu iz tog predmeta i da ostanem u tom toku znanja sa kojim sam u Srbiji. “

Svi srednjoškolci su oduševljeni boravkom u Americi, i voleli bi da se vrate, da bi još više naučili i da bi to znanje mogli da prenesu mladima u rodnoj zemlji.

XS
SM
MD
LG