Linkovi

Skok cena zlata podstiče potražnju


«Мы рады видеть вас»
«Мы рады видеть вас»

Svaka loša ekonomska vest i svaki pad vrednosti akcija na Vol stritu, podstiče strahovanje da najgore tek treba da dođe. Kao rezultat, mnogi se okreću investiciji na koju veruju da mogu da se oslone.

Zlatni lanci, zlatne narukvice i zlatni novčići – svemu tome cena raste.

Pa ipak, kupci nastavljaju da dolaze u ovu zlataru u Vijeni, u državi Virdžiniji, pored Vašingtona. Jedna od njih je Dija Madžumdar.

Htela sam da kupim mali visuljak i tanak lančić“, kaže ona.

U vreme kada mnogi Amerikanci prodaju svoje zlato za gotov novac, Dija Madžumdar rođena u Indiji, jedna je od mnogih azijskih Amerikanaca koji gledaju da kupe nešto – za sebe i nešto što će ostaviti ćerki ili unucima.

„Svi mi koji kupujemo zlatan nakit znamo da imamo nešto s čim možemo da računamo. Meni je još ostalo prilično zlatnog nakita koji sam dobila kad sam se udala i negde u podsvetsti uvek znam da je taj nakit tu.“

Skok cena zlata podstiče potražnju
Skok cena zlata podstiče potražnju

„Zlatara Mej“ je posebno okrenuta azijskoj zajednici. Potpredsednik Vinsent Ngujen kaže da Mudžamdar nije izuzetak.

Imamo kupce koji štede mesecima i onda dođu i kupe zlatnik od jedne unce kao investiciju.“

To je velika investicija. Zlatni lančić koji je pre nekoliko godina koštao 300 dolara, sada se prodaje za 900 ili više.

Mnogo naših mušterija veruje u zlato. Ako je neka specijalna prilika – možda neka godišnjica, ili venčanje – ljudi kupuju zlato.“

Za mnoge azijske Amerikance, zlato je sigurna investicija, osiguranje od neizvesnih ekonomskih vremena. Za druge, njegova vrednost je mnogo veća.

Lari Šinagava vodi program azijsko-američkih studija na Merilendskom univerzitetu.

„To je psihološka stvar, zar ne? Više nego išta drugo, imate osećaj da posedujete nešto što ima trajnu vrednost u svetu koji je toliko promenljiv i haotičan.“

Ali Šinagava objašnjava da je kulturno zadovoljstvo samo deo razloga zbog kojeg mnogi azijski Amerikanci grabe zlato i druge plemenite metale.

„U vrlo kratkom periodu od svega četiri godine, došlo je do pada vrednosti imovine azijskih Amerikanaca za oko 60 do 68 odsto. Većina toga su nekretnine.“

Ali, nisu samo azijski Amerikanci oni koji gledaju u zlato da bi očuvali svoju imovinu.

Potražnja zlata se povećava širom sveta, a Indija i Kina su na čelu.

Za mnoge ljude, kaže profesor Anil Gupta sa Smitovog fakulteta za biznis Merilendskog univerziteta, zlato je i dalje manje rizično od mnogih alternativa.

"Ako pogledam u budućnost u narednih najmanje dve, tri, četiri, pet godina, verovatnoća promenljivosti svetske ekonomije, na berzama, ostaće po svemu sudeći visoka. A u promenljivo vreme, zlato će se i dalje smatrati relativno bezbednim utočištem.“

Za sada, to znači dobro poslovanje za prodavnice zlata, poput ove, u kojoj pojedine mušterije čak prolaze pored luksuznih proizvoda – kao što su televizori sa ravnim ekranom – da bi došli do još malo zlata.

XS
SM
MD
LG