Linkovi

Vašington-oaza zdrave hrane


Stotine stanovnika Vašingtona okuplja se u " Ruting Di Si" kako bi učili o urbanom baštovanstvu i poljoprivredi
Stotine stanovnika Vašingtona okuplja se u " Ruting Di Si" kako bi učili o urbanom baštovanstvu i poljoprivredi

Sve više Amerikanaca želi da vodi zdraviji život i štiti prirodnu sredinu, tako da ideja odgajanja hrane za sopstvene potrebe postaje sve popularnija i među stanovnicima Vašingtona. To interesovanje je bilo očigledno na nedavno održanom skupu o gradskom baštovanstvu. Destine organizacija i stotine pojedinaca se udružuju u „Ruting Di Si“, da bi unapredili lokalni pokret gajenja hrane.

„Dobijamo oko 16 metričkih tona paketa semenja godišnje, kao poklon, jer bi se inače bacilo ili uništilo. Semenje delimo građanima širom zemlje za njihove baštovanske projekte.“

Keti Rivald, koordinatorka pokreta „Ruting Di Si“, kaže da je besplatno seme jedna od mnogih koristi za učesnike jednodnevnog skupa o gradskom baštovanstvu.

Cilj pokreta ‘Ruting Di Si’ jeste da okupi članove zajednice da nauče o gradskom baštovanstvu i urbanoj zemljoradnji i ojačaju zajednicu i rašire nove bašte po celom gradu.“

Na četvrtom godišnjem skupu učestvovalo je više od 550 ljudi.

„Mislim da oni shvataju baštovanluk kao način da unesu u svoj život, u svoje zajednice, u škole, svežu, lokalnu, organsku hranu. Rekla bih da je interesovanje za baštovanluk poraslo upravo zbog toga.“

Ona dodaje da je interesovanje povećala i sve veća zabrinutost za životnu sredinu.

„Mi ne samo da gajimo hranu, nego putem održive baštovanske prakse štitimo životnu sredinu.“

Demonstracija pripremanja hrane je jednostavna, ali zdrava jela od svežeg povrća bila su glavni element radionica koje je organizovalo više od 30 lokalnih neprofitnih organizacija. Skot Verman, student Američkog univerziteta ovde u Vašingtonu, došao je sa svojim prijateljima.

Vašington-oaza zdrave hrane
Vašington-oaza zdrave hrane

„Zaista sam zainteresovan za životnu sredinu i neku vrstu povezivanja hrane i prirode. Naravno, kako doći do lokalne hrane i kako je pripremiti i nadam se da ću i sam da krenem sa baštovanstvom ili da zainteresujem za to i druge.“

Verman kaže da univerzitetska zajednica ima sopstvenu baštu. A za one koji ne mogu da obezbede veću površinu, Denis Čestnat, iz grupe za gradsko baštovanstvo „Graundvork Anakostija“, kaže da vam to i nije neophodno.

„Možemo da gajimo hranu za sebe i na tako malom prostoru kao što je saksija, ali sa drugima radimo na korišćenju prostora koji nisu veći od kvadratnog metra. To je ono što možemo smatrati idealnom površinom za malu baštu.“

Nekoliko organizacija koje podstiču decu školskog uzrasta da gaje voće i povrće na kreativan i zdrav način, takođe vode radionice u okviru pokreta „Ruting Di Si“. Erin Gordon učestvuje u vanškolskom programu „Kids pauer“ – „Moć dece“.

„Pravimo saksije od starih novina. Od novina i biorazgradljivih materijala, tako da đaci mogu da naprave saksiju i stave je direktno u zemlju, ili u drugu saksiju. Svaka posuda može da bude sud za gajenje povrća.“

Aleksis Bejden-Mejer je došla da prikupi informacije za svoju šestogodišnju kćer.

„Pre dve godine smo zajedno počele da pravimo vrt u njenoj školi. Moram da pronađem šta sve postoji u Vašingtonu što može da bude pomoć za školske bašte i da nas uputi kako da ih organizujemo.“

Brajan Stjuart, koji vodi bazu podataka, kaže da je baštovanluk hobi u kojem može da uživa zajedno sa prijateljima.

„Dobio sam neke vrlo dobre savete u radionici za uštedu semena – o tome kako možemo da sačuvamo seme za sledeću sezonu. Jedva čekam da obezbedim neke zalihe da mogu da menjam seme sa prijateljima.“

Stotine ljudi danas ovde uče o baštovanstvu. Divno je znati da su svi oni zainteresovani i da će u svojim zajednicama širom Vašingtona da urade nešto da promovišu baštovanstvo“, navodi Aleksis.

Organizatori se nadaju da će „Ruting Di Si“ postati koren pokreta koji će da preraste u održivi lokalni sistem za ishranu zdravih zajednica u Vašingtonu, širom zemlje i cele planete.

XS
SM
MD
LG