Linkovi

Prednosti duplog merenja pritiska


Prednosti duplog merenja pritiska
Prednosti duplog merenja pritiska

Lekari generalno, proveravaju krvni pritisak svojih pacijenata tokom njihove posete ali u najnovijoj studiji navodi se da mnogi to ne radi na odgovarajući način i da bi time lekari mogli da rizikuju život svojih pacijenata.

Kardiolog Oskar Garfajn meri krvni pritisak na obe pacijentove ruke. Ta tehnika spasila je život jednog od njegovih pacijenata.

„Ustanovio sam da je pritisak na jednoj ruci bio veoma nizak, dok je na drugoj bio normalan. I pomoglo mi je da uspostavim dijagnozu potencijalnog stanja opasnog po život.“

Praksu doktora Garfajna podržava najnovija studija koja je pokazala da bi različiti rezultati merenja sa leve i desne ruke mogli da budu znak srčanog oboljenja ili problema sa krvnim sudovima. Ako se dva čitanja rezultata sistoličkog krvnog pritiska, to jest pritiska krvi u arterijama kada srce ispumpava krv, razlikuju za 15 ili više, to bi moglo da pokaže suženje arterija u nogama, smanjen dotok krvi u mozak, srčano oboljenje i za 70 odsto povećan rizik od smrti zbog srčanog napada ili moždanog udara. Ako se dijagnoza oboljenja krvnih sudova uspostavi u ranoj fazi, promena rizičnog ponašanja ili uzimanje lekova sa statinima može da umanji stopu smrtnosti.

Treba da pronadjete faktore rizika koji su povezani sa tim, kao što su visok krvni pritisak, ili pušenje, ili visok nivo holesterola i da ih tretirate veoma agresivno.“

Brojni kardiolozi mere krvni pritisak na obe ruke, ali takva praksa je manje zastupljena tokom rutinskih poseta lekaru. Nova studija potvrdila je da bi duplo merenje moglo da naznači skrivene vaskularne probleme kod odredjene osobe koja inače izgleda zdravo. Studija je takodje ustanovila da nije važno koliki je sistolički broj, već da je važna razlika izmedju dva rezultata merenja.

„Potrebno je samo nekoliko minuta i možete da ustanovite nešto što zaista, u većini slučajeva, ukazuje na činjenicu da je kod pacijenta postoji vaskularno oboljenje.“

Studja je objavljena u britanskom medicinskom časopisu „Lanset“.

XS
SM
MD
LG