Linkovi

Nova firma zapošljava starije osobe


Internet stranica kompanije "Rent-a-grandma"
Internet stranica kompanije "Rent-a-grandma"

Sjedinjene Države nastavljaju da se bore sa visokom stopom nezaposlenosti, a mnogi Amerikanci koji traže posao kažu da im je posebno teško da ga pronađu zbog svojih godina. Prema izveštaju američkog Biroa za statistiku rada, nezaposleni stariji od 55 godina traže posao duže od mladih. Kompanija koju je nedavno osnovao bivši nastavnik, posebno se bavi zapošljavanjem starijih žena.

Traganje za osobom koja će da vam čuva decu, veoma je stresno za mnoge roditelje koji nemaju pouzdane rođake, naročito bake koje su blizu da pomognu. Ana Mari Koldvel je uradila sledeću najbolju stvar – unajmila je baku.

„Ona je bila deo porodice. Pomagala je u kuvanju, čišćenju, u domaćim poslovima, igrala se sa decom.“

Ona je pronašla Džejn Mertes preko losanđeleske kompanije „Rent-e grendma“ - „Iznajmi baku“. Mertes kaže da je to za nju bilo više nego samo posao.

„Kada radite sa decom, imate odgovornost i obavezu da im pomognete u životu i možda ih naučite nešto što njihovi roditelji ne znaju ili im jednostavno otvorite drugačiju perspektivu.“

Koldvel kaže da je upravo iskustvo ono što odvaja ove iznajmljene bake od tinejdžerki koje čuvaju decu na sat.

One za sto donose veliko znanje, veliko iskustvo i veliko pouzdanje u donošenje odluka i obično nisu rastresene, kao što to mogu da budu neke tinejdžerke.“

Osnivač firme „Rent-e-grendma“, Tod Plis, kaže da je ideju za firmu dobio dok je predavao deci u Holivudu.

„Neprekidno sam slušao te stravične priče, kao na primer o devojci koja je gotovo zapalila kuću jer je zaboravila večeru na šporetu, ili negovateljici koja je zaključala kuću i zaspala, a ostavila decu napolju.“

Takve priče su navele Plisa da osnuje firmu „Rent-e-grendma“. Svaka baka se proverava i intervjuiše. Osim za čuvanje dece, Plisova firma obezbeđuje i bake koje čuvaju kućne ljubimce ili se brinu o starijima. Cena se kreće od 14 do 20 dolara na sat. Plis kaže da je zatrpan pozivima žena koje bi htele da rade.

„Ekonomska situacija je loša i ja to vidim. A bake – neke od njih mi se i isplaču preko telefona. Imamo baku koja živi u automobilu. Ekonomija je grozna i mnogo takvih baka ne može da pronađe posao.“

Iako je stopa nezaposlenosti osoba starijih od 55 godina niža od nacionalne stope, dva miliona starijih Amerikanaca je i dalje nezaposleno. Od nastavnika do advokata, Plis kaže da 90 odsto žena koje mu se javljaju, ne mogu da nađu posao. Mnoge od njih su otpuštene posle decenija rada u nekoj kompaniji.

„Bez obzira da li se o tome govori ili ne, starosna diskriminacija definitivno postoji. Kompanije to ne mogu zvanično da priznaju. Ali ja to vidim mnogo, jer su te žene, mnogo njih, obrazovane, za njima su decenije iskustva, ne samo u čuvanju dece, u dečjem svetu, nego u stvarnom svetu.“

Istovremeno, za tim bakama postoji velika potražnja. Pilis kaže da svako, iz bilo kog dela sveta, može da se registruje na njegovom veb sajtu da bude baka, tako da roditelji širom sveta mogu da pronađu baku koja će da radi za njih.

XS
SM
MD
LG