Linkovi

Rekordna suša u Arkanzasu


Suša preti usevima i stoci u svim delovima Arkanzasa
Suša preti usevima i stoci u svim delovima Arkanzasa

Meteorolozi ističu da bi nekim područjima, da bi se vratila u normalno stanje, trebalo više od 38 centimetara lagane, postojane kiše

Jedna od zona najteže pogođenih sušom u Severnoj Americi je država Arkanzas, u kojoj nedostatak kiše preti stoci i usevima u gotovo svakom deliću te države na jugu. Farmeri u centralnim delovima Arkanzasa prodaju stoku i očajnički se nadaju dužem kišnom periodu, da bi bar malo nadoknadili pretrpljenu štetu.

Arkanzas i dalje izgleda veoma zeleno. Međutim, trava je kratka i nije pogodna za ishranu stoke. Čak i kada temperature nadmaše 40 stepeni Celzijusa, nebom prolaze veliki beli oblaci. Oni povremeno donesu pljusak. Naleti kiše su dobrodošli, ali stručnjaci kažu da to nije dovoljno.

Meteorolozi ističu da bi nekim područjima, da bi se vratila u normalno stanje, trebalo više od 38 centimetara lagane, postojane kiše. Pomanjkanje trave je prisililo stočare poput Karen Haralson, da potroše više na skupu hranu, a ona kaže da nedavna kiša nije donela veliku pomoć

Trava je samo neznatno ozelenela, ali sve što je kiša donela je boja, a trava nije porasla.“

Karen je morala da smanji svoje stado sa više od 250 na 150 grla stoke, što znači da je ostala sa nedovoljno stoke za efikasno poslovanje u predstojećoj godini.

Da bih uspešno vodila farmu, moraću da imam više krava nego što imam, a kad budem htela da ih nadoknadim, zbog male ponude, cena će biti daleko veća. To je neka vrsta začaranog kruga.“

U obližnjem Atkinsu, farmeri se okupljaju u lokalnom Međunarodnom kafeu u vreme ručka i žale na svoje nevolje kelnerici Sindi Džonson.

„Zaradu od ranog prinosa useva potrošili su na đubrivo i ostalo, ali je prinos bio mali. A nije bilo dovoljno vlage za drugu letinu, jer je sve suvo i sušno.“

U okrugu Fokner, agent Henk Čejni kaže da će prinos većine useva, poput soje, pirinča i kukuruza, ove godine biti znatno ispod 50 odsto, ukoliko uskoro ne dođe kiša.

Potrebna su nam bar tri do četiri dana dobre, lagane, postojane kiše. Bilo bi naravno lepo ako bismo mogli da imamo celu nedelju kiše, da bi se zemlja raskvasila i oporavila.“

Čejni ističe da oko 30 odsto farmera iz njegovog okruga može da opstane i bez Majke prirode, jer imaju nadzemnu vodu koju mogu da koriste za navodnjavanje. Irigacioni sistemi su međutim skupi i teški za rad. Međutim, Kris Šefers, čija porodica ima osam takvih sistema, kaže da se uloženi novac nadoknadi zahvaljujući boljoj žetvi i povoljnijem kreditu u banci.

Svi se osećaju bolje kad traže zajam od banke znajući da imaju irigacioni sistem iza sebe, posebno u godinama kao što je ova.“

Šefers će imati koristi od visokih cena robe koje će neminovno doneti ovogodišnja suša. Poljoprivrednicima, koji mogu da računaju na sopstveni sistem za navodnjavanje, biće malo lakše da prebrode ovu sušu, ali će svi ostali morati da se oslone na Majku prirodu.
XS
SM
MD
LG