Linkovi

Bilt o politici neprijateljstva Rusije prema Zapadu


Bilt: Politika neprijateljstva Rusije prema Zapadu
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:53 0:00

Bilt: Politika neprijateljstva Rusije prema Zapadu

Karl Bilt, bivši premijer i ministar inostranih poslova Švedske, tokom svog višednevnog boravka u Vašingtonu održao je predavanje u prestižnom Centru za međunarodne strateške studije posvećene aktuelnim geostrateškim pitanjima. U razgovoru za Glas Amerike, Bilt je izneo svoje viđenje ključnih geostrateških pitanja koja opterećuju Evropu, od kojih je jedno od najvažnijih, kako se izrazio, politika neprijateljstva Rusije prema Zapadu.

Bilt je istakao da su SAD i Evropska unija saglasne u politici prema Moskvi:

„Razlike možda postoje u nijansama i evropska debata o sankcijama protiv Rusije je nešto bučnija od rasprave o tome u Vašingtonu. Međutim, u strateškom smislu postoji veliki stepen saglasnosti u našim gledištima.“

Jedno od pitanja u pogledu kojih postoji veća transatlantska nesloga je upućivanje oružja Ukrajini:

„Istina, Evropljani su u tom pogledu skeptični, ali ni Amerika još nije donela odluku o tome. Međutim, vidimo da su SAD i druge, evropske, zemlje sve više angažovane na vojnoj obuci i obuci za pružanje drugih vidova otpora od strane ukrajinskih snaga.“

Prema Biltu, sve učestaliji upadi Rusije u vazdušni prostor članica NATO-a, ne predstavljaju neposrednu opasnost. Ali...

„U poslednjih nekoliko godina mogli smo da uočimo koliko je Putin nepredviljiv. Spreman je da upotrebi vojnu silu, to znači da moramo da budemo na stalnom oprezu, što možda još nismo u potpunosti.“

Zapad je proteklih meseci znatno ojačao odbranu NATO prostora, dodaje Bilt.

„Čini mi se da su vojni kapaciteti i spremnost NATO snaga znatno unapredjeni. Naravno to se odnosi na odbranu članica NATO-a, ali verujem da to posredno, pozitivno utiče na stanje bezbednosti u Evropi u celini.“

Evropski blok, takođe ima odgovor na pokušaje Rusije da širi svoj uticaj u takozvanim „sivim džepovima Evrope,“ tvrdi Bilt.

„Jasno je da Rusija nastoji da unosi što više razdora u Evropi, uključujući Zapadni Balkan. Moramo da budemo diplomatski mnogo angažovaniji kako bismo to suzbijali. Zemlje u regionu žele da se pridruže Evropskoj uniji. Crna Gora, na primer, želi učlanjenje i u NATO. Smatram da magnet proširivanja Evropske unije i članstva u NATO-u, treba aktivno podržavati.“

Bilt dodaje da Moskva nastoji raznim finansijskim malverzacijama da stvara politički razdor i u samoj Uniji.

„Otkriveno je nekoliko takvih slučajeva, što je obrukalo aktere i doživelo osudu javnosti. Mislim da je to najbolji način za sučeljavanje sa takvim incidentima.“

Na pitanje da li je izmirenje sa Moskvom uopšte moguć, Bilt je odgovorio:

„Mislim da u ovom trenutku nije moguće. Sve dok je Putin uveren da može da seje razdor, da može da nastavi sadašnju politiku, on će to da čini. Tek kada bude shvatio da više ne može, verujem da će i sporazum biti moguće. Nužno je da razume da ne sme da preduzme nijedan korak sličan dosadašnjim, da je suočen sa otporom ujedinjenog Zapada.“

Šta sprečava Putina da zauzme ukrajinsku strateški važnu luku Marijupolj?

„Saznanje da je to teško ostvarivo. Zauzimanje gradove je veoma težak vojni zadatak, posebno kada je odbrana dobro pripremljena. Mislim da su Ukrajinci vrlo dobro pripremljeni i to samostalno.“

Karl Bilt će sledećih nekoliko dana imati susrete i u Beloj kući i na Kapitol hilu.

XS
SM
MD
LG