Linkovi

Nivo vode na ulicama poplavljenog Nju Orleansa postepeno opada


Nivo vode na ulicama poplavljenog Nju Orleansa postepeno opada, ali grad je i dalje krajnje opasan. Gradonačelnik je upozorio one gradjane koji i dalje odbijaju da ga napuste da to učine ili će biti silom izvedeni. U medjuvremenu, Kongres, koji ponovo zaseda posle avgustovske pauze, uvrstio je Katrinu u vrh svojih prioriteta.

Pumpe u Nju Orleansu danonoćno ispumpavaju zagadjenu vodu sa gradskih ulica, ali procenjuje se da će biti potrebno čak 80 dana pre nego što grad bude ponovo suv. Za sada, Nju Orleans je i dalje opasno mesto, pre svega zbog stajaće vode na ulicama, zagadjene industrijskim, ljudskim i hemijskim otpadom, koja se sada smatra otrovnom. Uprkos tome, oko 10 hiljada upornih stanovnika oglušuje se o naredjenja da napuste grad. Gradski funkcioneri kažu da će možda narediti prisilnu evakuaciju ako ne budu dobrovoljno otišli. Katastrofalna nepogoda će, po svemu sudeći, zaokupirati pažnju američkog Kongresa, čiji članovi su se upravo vratili sa letnjeg odmora. Lider većine u Senatu, Bil Frist, predsedavao je danas retkim javnim zasedanjem predsedavajućih članova svih senatskih odbora, na kome su oni iznosili reagovanja svojih odbora na katastrofu. Suzan Kolins, senator iz države Mejn i predsedavajući Odbora za unutrašnju bezbednost i upravne poslove, ranije je izjavila da je federalna vlada otkazala na svim nivoima, a danas je dodala da će njen odbor iduće nedelje početi sa javnim pretresima. Dan ranije, predsednik Buš je rekao da će povesti sopstvenu istragu o reagovanju federalnih agencija. Senator Kolins je izjavila da će se njen odbor usredsrediti na neposredne potrebe posle katastrofe, a ne na, kako se izrazila, ”igru bacanja krivice:“

”Prvi pretres biće usmeren na ono što bismo trebali da činimo sada, kako da pomognemo oporavak. A na kraju ćemo održati niz pretresa da bismo ustanovili da li možemo da poboljšamo naša reagovanja.“

Senator Pit Domeniči, iz države Nju Meksiko, predsedavajući Odbora za energiju i prirodne rezerve, pozvao je predsednika Buša da centralizuje nastojanja na pružanju pomoći:

”Snažno preporučujem da predložimo administraciji da što pre odluči o osnivanju neke vrste izvršnog štaba i postavljanju glavne osobe za obnovu, kako bi svi ovi napori bili koordinisani.“

Uragan Katrina je 29. avgusta ogromnom silinom pogodio američku obalu Meksičkog zaliva. Oluja je uništila čitava naselja i potopila oko 80 odsto grada Nju Orleansa, koji leži niže od nivoa mora. Broj ljudskih žrtava još nije poznat, a funkcioneri strahuju da bi mogao da se popne na nekoliko hiljada. Bela kuća i Kongres sada nastoje da pronadju novac za još jedan paket hitne finansijske pomoći žrtvama uragana. Prošle nedelje predsednik je potpisao zakon o dodeli prvog paketa, u visini od deset i po milijardi dolara. Ali taj novac se brzo topi, kažu funkcioneri, pa bi novi paket mogao da bude četiri do pet puta veći.

XS
SM
MD
LG