Linkovi

Šokantne vesti o zlostavljanju zatvorenika izgleda da se odražavaju na Bušovu popularnost - 2004-05-09


Najnovija anketa dnevnika USA Today , CCN-a i organizacije Galup ukazuje da predsednikovo rukovodjenje ratom u Iraku uživa podršku od svega 42 posto, što je do sada najmanja podrška od kako je preuzeo položaj. Viliam Šnajder je politièki analtièar Instituta American Enterprise u Vašingtonu.

”Šokantne vesti o zlostavljanju zatvorenika izgleda da se odražavaju na predsednikovu popularnost. Njegova popularnost povodom Iraka je opala za šest posto u poslednje dve nedelje. Èak i popularnost povodom rukovodjenja ratom protiv terorizma je opala na najniži dosadašnji nivo.“

U intervjuima za TV stanice na arapskom jeziku, predsednik je obeæao da æe amerièki vojnici odgovorni za zlostavljanja biti izvedeni pred lice pravde. On je takodje jasno stavio do znanja da su Sjedinjene Države predane uspostavljanju demokratije u Iraku.

“ Mislim da je vremenski redosled kojem smo predani realan. Mi æemo ga ispoštovati. Takodje mislim da æe ovi izbori pomoæi iraèkim gradjanima da shvate da dolazi sloboda. “

Predsednikov najverovatniji protivkandidat na novembarskim izborima, senator Džon Keri, kritikuje administraciju zbog, kako je rekao, sporog i neadekvatnog odgovora na otkriæa o maltretiranju. Senator Keri je izjavio kako brine da æe ovaj skandal umanjiti podršku u zemlji za ostanak na tekuæem kursu u Iraku.

”Ono što se dogodilo ovde je protivusluga našim vojnicima koji služe uz veliku èast i hrabrost i mislim da to èine izvanredno. Time se takodje potkopavaju nastojanja Amerike u tom regionu.“

Amerièke ankete javnog mnjenja ukazuju da predsednikova popularnost opada zbog Iraka i ekonomije, ali i to da je Keri postigao neznatan napredak u odnosu na predsednika tokom proteklih nedelja i da je trka i dalje veoma tesna. Analitièar Norman Ornstin, iz Instituta American Enterprise, kaže da predsednik Buš i dalje uživa prednost zbog toga što javnost smatra da je èvrst u odgovorima na teroristièke napade 2001.godine:

”Postoji trajni imidž Džordža Buša, uspostavljen nakon septembarskih teroristièkih napada, za koji æe biti potrebno više od par loših nedelja da se izbriše. A to pomalo lièi na ono što su ljudi videli u Ronaldu Reganu nakon pokušaja atentata na njega 1981.godine. Taj oseæaj dostojanstva i digniteta za Regana. I oseæaj rešenosti i snage za Buša da deluje u ime Amerike nakon 11 septembra.“

Ankete ukazuju da veæina Amerikanaca želi da se ostane u Iraku i završi taj zadatak, uprkos nedavnim nemirima i poveæanju žrtava u toj zemlji. Medjutim, analitièar Viliam Šnajder kaže da postoji veliki broj upozoravajuæih znakova da bi se stav javnosti o Iraku mogao promeniti u negativnom smislu, u zavisnosti od onoga što se desi u toj zemlji.

”Kada Amerikanci zakljuèe, ne samo da politika ne funkcioniše, i da mora da bude bolje organizovana, da moramo da napravimo plan za predaju vlasti i odlazak iz Iraka, vieæ kada poveruju da je bila greška uopšte preuzeti èitavu stvar, onda æe administracija biti u nevolji. To se nije još dogodilo u potpunosti, ali smo blizu.“

Najnovije ankete takodje pokazuju da amerièki biraèi u ovom momentu smatraju Irak i unutrašnju ekonomiju najvažnijim pitanjima u ovogodišnjoj izbornoj kampanji.

XS
SM
MD
LG