Linkovi

Irak i Bliski istok - predsednièki izbori u SAD - 2003-10-27


Rasprava , koju je organizovao vašintonski Institut za Bliski istok, održana je u jeku pesimizma prema izgledima za mir izmedju Izraelaca i Palestinaca. Bivši podsekretar za odbranu Frenk Gafni je istakao da je Izrael suoèen sa opasnim pretnjama palestinskih teroristièkih grupa rešenim da ga unište. Ta èinjenica bi, po njegovom mišljenju, trebalo da bude faktor u bliskoistoènoj politici amerièkog predsednika izabranog iduæe godine.

“Naroèito zbog toga što nam se beskrajno ubedjuje da æe problem biti rešen , ukoliko privolimo Izrael na terotorijalne ustupke Palestincima. No, time problem izmedju Izraela i Palestinaca neæe biti rešen, niit æe se taj region preobraziti u, kako se nadamo, neku vrstu miroljubive arene.“

Viši saradnik Izraelskog politèkog foruma u Vašingtonu Em. Džej. Rozenber izrazio je drugaèije mišlrenje. Prema njegovim reèima, veæina amerièkih Jevreja tradicionalno glasa za demokrate jer smatra da su naklonjeniji Izraelu, te æe glasati za njih i iduæe godine. Rozenberg, medjutim veruje da bi predsednik Buš mogao da poboljša svoje izborne izglede pod uslovom da izvrši jednak pritisak na Izraelce i Palestince i založi se odluènije za globalno rešenje izraelsko-palestinskog sukoba.

“Sjedinjene Države ne podržavaju Izrael time što stoje po strani i dopuštaju da se ta strašna situacija nastavi. Izraelska ekonomija se srozala. Nema turizma. Ukoliko predasednik Buš preduzme ono što bi trebalo, ukoliko se diplomatski angažuje i pomogne da se Izraelci i Palestinci dovedu do mira, sigurno æe da dobije više glasova nego što æe da izgubi na izborima. Neæe dobiti samo glasove medju nejevrejima nego i medju Jevrejima. Mi smo oèajni. “

Viši saradnik Arapsko-amerièkog instituta Džejms Zogbi smatra da amerièki politièari postaju sve svesniji važnosti amerièkih biraèa arapskog porekla , naroèito u gusto naseljenim istoènim i srednjezapadnim saveznim državama. Predsedniæki kandidati æe-po njegovom mišljenju, morati da vode raèuna o zabrinutostt biraæa arapskog porekla.

“Postali smo faktor. Ima preko tri i po miliona amerièkih Arapa. Naseljeni smo u takozvanim državama -bojištima. Predstavljamo veliki glasaèki blok u Mièiganu, Ohaju, Pensilvaniji i Nju Džersiju. Ko je ikada mislio da æemo imati ulogu koju imamo? Ali, naši glasovi su važni u tim državama.“

Džejms Zogbi smatra da u amerièko-arapsko zajednici ima podjednak broj pristalica dve tradicionalne stranke- demokratske i republikanske. Medjutim , mnogi biraèi arapskog porekla daju ponekad svoj glas kandidatu treæe stranke, kao što su dali pre tri godine Ralfu Naderu, jer su smatrali da tradicionalne stranke nisu snažno privržene uspostavljanju mira na Bliskom istoku. Tokom raspre o Iraku, bivši ambasador Džozef Vilson, ugledni kritièar rata protiv Iraka, istakao je da je Sjedinjenim Državama potrebna veæa medjunarodna podrška da bi se ta bliskoistoèna zemlja stabilizovala.

“Ishod Izbora 2004. mogao bi da zavisi od uspeha naših operacija na Bliskom istoku. Ako te operacije ne uspeju, smatram da æe administracija biti ranjiva. Ne bih želeo da moj predsednik bude bezuspešan. Da bi predsednik uspeo, potrebna mu je medjunarodna podrška. Potrebno je da ostanemo verni toj viziji.“

Bivši amerièki ambasador Vilson se zalaže za dalju amerièku kontrolu nad upravljanjem u Iraku, ali uz pomoæ što je moguæe veæeg broja stranih vlada.

XS
SM
MD
LG