Linkovi

Amerièke trupe ušle u Tikrit - 2003-04-13


Vodeæi raèuna o izveštajima da se neregularne iraèke snage Fadein nalaze oko Tikrita, amerièke trupe us oprezno ušle u taj grad. Naišle su,medjutim, na neznatan otpor. Nije bilo bitke za rodni grad Sadama Huseina. No, dok su se kretale ka Tikritu, amerièke trupe su naišle na sedmoricu amerièkih vojnika koji su smatrani nestalim ili zarobljenim.. Dvojica su ranjena. No, preostala petorica su neozledjena, kako je izvestio šef Amerièke centralne komande general Tomi Frenks u intervuju Si-en-en-u.

“Poznato mi je da su u dobrom zdravstvenom stanju. I poznato mi je da su u našim rukama, pod našom kontrolom i to je dobro.“

Sva sedmorica su bila medju amerièkim vojnicima koji su se vodili kao nestali ili zarobljeni. U iraèkoj prestonici Bagdadu bilo je sporaduiènih borbi sa ostacima lojalista svrgnutog Sadama Huseina. Predstavnik Centralne komande brigadni general Vins Bruks je istakao da borba za smirenje u Bagdadu još nije završena.

“Ima još mnogo pitanja sa kojima se moramo suoèiti u Bagdadu, prvo, zbog velièine tog grada i drugo -zbog snažnog pritiska koji je režim imao u njemu. “

Oèevici su ,medjutim, naveli da se pljaèkanje donekle stišalo u Bagdadu. Dopisnica Glasa Amerike Ališa Riu je izvestila da su amerièke trupe poveæale mere bezbednosti postavljanjem kontrolnih punktova u raznim gradskim èetvrtima.

“ Pljaèkanje ministarstava, hotela i ambasada znatno se smanjilo. Gradjani su izgleda uzeli ono što su želeli. Naravno, bezbednost je sada mnogo veæa nego što je bila prošlih nekoliko dana.“

Pažnja poèinje da skreæe na politiku u Iraku. Sjedinjene Države planiraju da upravljaju u Iraku dok se ne bude mogla konstituisati privremena iraèka civilna vlada. Iduæeg utorka biæe održan sastanak u gradu Nataniji o osnivanju takve vlade. Amerièki državni sekretar Kolin Pauel je odbacio u intervjuu britanskoj televiziji tvrdnju da je veæ izabran predsednik iraèke privremene vlade.

“Sjedinjene DRžave nisu miropomazale nikoga kao buduæeg lidera Iraka ili lidera privremene iraèke vlade. Èvrsto verujemo da bi iraèki narod i njegovi predstavnici trebalo da odluèe o tome. Predsednik Buš je jasno dao do znanja da to nije naš posao da postavimo sledeæeg predsednika Iraka.“

U amerièkim politièkim krugovima je uoèljiva oštra podela oko pitanja da li bi predsednik iraèke privremene vlade trebalo da bude izgnani opozicioni lider Ahmad Èalabi ili neko drugi.

XS
SM
MD
LG