Linkovi

SAD planira da uspostavi demokratiju u Iraku - 2003-03-01


Predsednik Buš je predoèio da je rešen da se suoèi sa Sadamom Huseinom i uništi njegove zalihe hemijskog i biološkog oružja.

“Tom diktatoru neæe biti doizvoljeno da zastrašuje i ucenjuje civilizovani svet ili da snabde svojim strašnim oružjem teroristièke grupe koje ne bi oklevale da ga upotrebe protiv nas. Bezbednost amerièkog naroda zavisi od uklanjanja te pretnje.“

Predsednik Buš nije pomenuo u svom subotnjem radio govoru da je iraèka vlada prihvatila u naèelu zahtev Ujedinjenih nacija da poène da uništava rakete “samud 2“, ciji domet je veæi od dozvoljenog. Umesto toga, predsednik Buš je govorio o svom planu za posleratni Irak i obeæao podršku naporima za prehranjivanje iraèkih civila i izbeglica. Predsednik je predoèio da æe Iraèani posle pada Sadama Huseina slobodno birati nove lidere , ali samo one koji poštuju ljudska prava i vladavinu zakona.

“Sjedinjene Države nemaju nameru da diktiraju oblik nove iraèke vlade. Taj izbor pripada iraèkom narodu. Medjutim, osiguraæemo da jedan brutalni diktator ne bude zamenjen drugim. Svi Iraèani moraju imati glas u novoj vladi i svi gradjani moraju imati pravo na zaštitu.“

S obzirom da je preko sto osamdeset hiljada vojnika veæ u oblasti Persijskog zaliva, predsednik Buš je istakao da je spreman da upotrebi silu protiv iraèkog lidera Sadama Huseina ukoliko se on ne povinuje zahtevu Ujedinjenig nacija da se razoruža. Predsednik je izrazio rešenost da nametne silom zahteve Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. No, zemlje koje su stalne èlanice Saveta bezbednosti razlièito gledaju na znaèenje tih zahteva. Sve se slažu da se Irak mora razoružati , ali u rezolucijama Ujedinjenih nema zahteva za promenu vlade u Iraku. Britanija je spremna da uèestvuje u ratu protiv Iraka. Medjutim, tri stalne èlanice Saveta bezbednosti Francuska , Rusija i Kina još uvek se protive upotrebi sile i veruju da se zahtev za razoružavanje može ispuniti putem miroljubivih vojnih inspekcija. Iako Bela kuæa tvrdi da predsednik Buš još nije doneo odluku o upotrebi sile, sam predsednik je govorio danas o posleratnom Iraku kao da je upotreba sile neizbežna.

”Biæe teško da se pomogne slobodi da uhvati korena u zemlji koja je podvrgnuta tridesetogodišnjoj diktaturi , tajnoj policiji , unutrašnjim podelama i ratu. Medjutim, bezbednost naše nacije i nade miliona Iraèana zavise od nas i Amerikanci ne odustaju od svojih dužnosti zato što su teške. Bili smo suoèeni sa velikim iskušenjima u drugim vremenima i suoèiæemo se sa iskušenjima i u našem vremenu.“

U odgovoru Demokratske stranke na radio govor predsednika Buša senatorka Peti Mari (Patty Murrey) je istakla da predsednik ne bi trebalo da dozovoli da ga usredsredjenost na Irak odvrati od domaæih izazova, ukljuèujuæi posustalu privredu.

”Dok se suoèavamo sa izazovima u inostranstvu, ne možemo da ignorišemo ono što se dogadja kod kuæe. Da bismo osigurali našu buduænost moramo uèiniti više od suoèavanja sa globalnim konfliktima. Moramo ojaèati bezbednost naše otadžbine i unaprediti našu stagnatnu ekonomiju.“

Demokrate smatraju da predsednikov plan o smanjenju poreza nepravedno favorizuje bogate. Predsednik, medjutim, istièe da je cilj njegovog plana da se stimuliše privredni rast time što æe se staviti više novca u dzep gradjana.

XS
SM
MD
LG