Linkovi

Analiza Bušovog govora o stanju unije - 2003-01-29


Prema najnovijoj Galupovj anketi, sprovedenoj posle Bušovog govora, 67% ispitanika medju onima koji su pratili predsednikov govor, smatra da Džordž Buš ima uverljive argumente za vojnu akciju protiv Iraka. Pre govora, svega 47% je imalo takvo mišljenje. Medju onima koji su impresionirani Bušovim govorom je i ova žiteljka Minesote:

”Mislim da moramo nešto da uradimo u vezi sa Sadamom; da je trebalo to uradimo još pre 12 godina. -- Predugo je to nerešeno pitanje.“

I nekoliko politlièkih analitièara smatra da je predsednik Buš izneo uverljive argumente protiv Iraka. Robert Liber, profesor državne uprave na univerzitetu Džordžtaun, ovde u Vašingtonu, i bivši savetnik nekoliko predsednièkih kandidata Demokratske stranke, kaže:

”Predsednik je u govoru na detaljan i uverljiv naèin ukazao amerièkom narodu u kojoj meri je Sadam Husein monstruozan, opasan i brutalan. Mislim da je i više nego odgovorio na zabrinutost onih Amerikanaca koji se pitaju zašto je Sadam važan.“

Naravno, ne slažu se svi sa tom ocenom. Fil Stajger, žitelj Mineapolisa, ovako je reagovaro na predsednikov govor koji je pratio preko televizije:

”Mislim da ni blizu nije odgovorio na pitanje zašto bi amerièki vojnici trebalo da se izlažu opasnosti i na koji æe naèin (vojna akcija) da popravi tamo stvari.“

To mišljenje dele mnogi pripadnici Demokratske stranke u Kongresu koji i dalje traže od Bušove adminsitracije da objasni zašto SAD sada treba da se uhvate u koštac sa pretnjom koju predstavlja Sadam Husein. Senator Tom Dešl je za TV mrežu NBC izjavio:

”Ono što mi kažemo jeste da -- pre no što živote izložimo opasnosti, pre no što tamo pošaljemo svoje trupe, pre no što uložimo resurse amerièkog naroda -- moramo da imamo bolje dokaze od ovih koje posedujemo da je ta pretnja izvesna i da je usmerena protiv SAD.“

Ankete javnog mnjenja pružaju indikacije da amerièka javnost želi da SAD steknu podršku U-N-a i amerièkih saveznika za bilo kakvu vojnu akciju protiv Iraka. Medjutim, Džordž Buš je u svom govoru jasno stavio do znanja da je voljan -- ako to bude neophodno -- da deluje i bez podrške U-Na u cilju razoružavanja Sadama Hhseina:

”Mi æemo se konsultovati, ali jedno je jasno: ukoliko se Sadam Husein u potpunosti ne razoruža -- zarad bezbednosti svog naroda i mira u svetu povešæemo koaliciju da ga razoruža.“

Mada je predsednik Buš pobrao poene svojim govorm na domaæoj sceni, veorvatno æe biti manje uspešan u pridobijanju podrške na medjuarnodnoj sceni - kažu politièki eksperti - medju kojima je i profesor državne uprave na univerzitetu države Viordžinije, Leri Sabato:

”On je znao da neæe promeniti njihovo mišljenje i zato je izneo jednu od najdirektnijih unilateristièkih deklaracija koja je ikada potekla od jednog amerièkog predsednika... Rekao je svetu - da, voleli bismo da stupite u kaoliciju, da se borimo rame uz rame. Ali, ako veæ ne možete da nam se pridružite, dodjite barem u luku da nam mašete dok mi budemo odlazili u rat -- jer u rat sigurno odlazimo.“

Sledeæa prilika koja æe se pružiti Bušobvoj adminsitarciji da oblikuje domaæe i strano javno mnjenje biæe u iduæu sredu kada državni sekretar Kolin Pauel treba da podnese Savetu bezbednosti detaljnije informacije o iraèkom oružanom programu.

XS
SM
MD
LG