Linkovi

Svetska štampa o Avganistanu - 2001-11-15


Nema druge teme koja je privukla toliku pažnju dnevnih listova u bilo kom kutku sveta kao što je razvoj situacije u Avganistanu. Povlaèenje talibanskih snaga iz Kabula i ulazak opozicionih snaga u avganistansku prestonicu pokrenuli su niz pitanja o tome ko æe upravljati tom polurazrušenom zemljom u prelaznom periodu. Poèinjemo sa Evropom, gde britanska štampa uglavnom izražava zadovoljstvo dogadjajima. Tako, londonski ”Dejli telegraf“ piše:

”Zastanimo za trenutak i priznajmo da oslobadjanje Kabula i veæeg dela Avganistana predstavljaju veliku pobedu. Zahvalnost dugujemo politièkim liderima. Ako je i bilo tenzija izmedju predsednika Buša, Rièarda Èejnija, Kolina Pauela i Donalda Ramsfelda, to je bila kreativna tenzija. Oni su planirali i sproveli diplomatsko, vojno i propagandno reagovanje, koje je od nezapamæene katastrofe 11. septembra dovelo do današnjeg trijumfa.“

Konzervativni londonski ”Tajms“ dodaje:

”Moguænost vojnog poraza Talibana sada pruža podsticaj, koga ranije nije bilo, za ozbiljne pregovore o sastavu nove vlade. Najbolje što oni van tog procesa mogu da uèine je da pružaju ohrabrenje, a najbolje ohrabrenje bi bilo pomagati avganistanskim snagama da nastave sa pritiskom, da preobraæaju one koji su skloni da promene stranu i da im pred oèima mašu moguænošæu dobijanja obimne pomoæi za rekonstrukciju zemlje. Za Avganistance ovo su dani ispunjeni nadom.“

Medjutim, treæi list koji izlazi u Londonu, ”Gardijan,“ manje je optimistièan:

”Na jednom nivou sve je veoma ohrabrujuæe. Ali ovo je još uvek kabulska zima, a ne praško proleæe. U Mazar-i-Šarifu, osvojenom prošle nedelje, red i zakon su možda pred kolapsom. Postoji istinska opasnost da se smeh u Kabulu uskoro ponovo pretvori u krike.“

S druge strane Lamanša, sumnjièavost je još izraženija u francuskoj štampi. Na primer, pariski ”Figaro“ beleži:

”Za Sjedinjene Države, Kabul je pao prerano, pre nego što su Ujedinjene nacije mogle da sastave prelaznu vladu. Svetska organizacija tipuje na bivšeg kralja Zahira Šaha, ali pomirenje je daleko od sigurnog. Povlaèenje Talibana moglo bi da bude klopka koja bi uvukla Amerikance u pešadijske borbe zapoèete iz Kandahara.“

Drugi parisku list, ”Liberasion,“ takodje iznosi mišljenje da je napredovanje Severnog saveza zateklo medjunarodnu koaliciju nespremnom. A u Nemaèkoj, ”Frankfurter algemajne cajtung“ izražava zabrinutost za buduænost južnog Avganistana u kome je Taliban našao uporište:

”U vojnom smislu, ovo je prelaz sa manje-više klasiènog na gerilsko ratovanje, u kome se veliki gradovi prepuštaju neprijatelju dok se politièko rukovodstvo povlaèi u zabaèena podruèja koja je teško osvojiti. Po tom scenariju, rat još uvek nije dobijen.“

Ali u Berlinu, dnevnik ”Velt“ ima znatno pozitivnije gledište. ”Ova preliminarna pobeda,“ kaže taj list, ”trebalo bi da uæutka sve one koji su prerano izražavali sumnju. Uostalom, uspesi Severnog saveza æe znatno olakšati dopremanje humanitarne pomoæi izbeglicama.“ Južnije odatle, u Italiji, milanski dnevnik ”Korijere dela sera“ iznosi sledeæe gledište:

”Osvajanje Kabula pokazuje da je amerièko bombardovanje bilo efikasno i da je Severni savez snažniji nego što su mnogi mislili. Zima nije više tako preteæi element, a obruè oko Osame bin Ladena se sužava.“

U ruskoj štampi se izražava veæi skepticizam, pa tako moskovska ”Rosijskaja gazeta“ piše:

”Oslobadjanje Kabula teško da je bila dobra vest za Buša, dok se pripremao za susret sa ruskim predsednikom. Ali, to mora da je bila dobra vest za Moskvu.“

U Istanbulu, dnevni list ”Dunja“ inosi sledeæe mišljenje:

”Pad Kabula ne predstavlja kraj prièe, veæ tek poèetak. Sada postoji vakuum u vlasti i velika opasnost od izbijanja borbi izmedju razlièitih etnièkih grupa.“

Indijski list ”Hindu,“ koji izlazi u državi Tamil Nadu, piše ovako:

”Uzimajuæi u obzir svo ono busanje u grudi koje je karakterisalo poèetne reakcije režima u Kabulu na amerièko bombardovanje, rasulo medju talibanima je došlo iznenadjujuæe brzo. Njihovo bekstvo obeležava poèetak kraja tog žestoko motivisanog pokreta i trebalo bi da bude dobrodošla vest za susedne zemlje, kao što su Indija i Rusija, koje su znatno propatile od strašnog otrova koji je talibanizacija širila u njihovim delovima.“

I najzad, evo gledišta zvaiène iranske novinske agencija IRNA koja je prenela da se ”Islamska republika Iran nada da æe pobeda Avganistanaca dovesti do okonèanja oružanih sukoba u Avganistanu i otvoriti put osnivanju buduæe avganistanske vlade, zasnovanom na zahtevima naroda i uèešæu svih etnièkih grupa.“

XS
SM
MD
LG