Linkovi

Vud: Niko ne zna u kojoj fazi je iranski nuklearni program


Vud: Niko ne zna u kojoj fazi je iranski nuklearni program
Vud: Niko ne zna u kojoj fazi je iranski nuklearni program

<!-- IMAGE -->

“Iranski nuklearni program nije samo problem Zapada već i cele medjunarodne zajednice”, ističe u razgovoru za naš program saradnik Nemačkog maršalovog fonda u Sjedinjenim Državama, Džozef Vud.

Vud: “Niko ne zna tačno u kojoj je fazi iranski nuklearni program. Ono što se zna na osnovu izveštaja Medjunarodne agencije za atomsku energiju i drugih izvora je da je taj program značajno napredovao u pogledu obogaćivanja uranijuma i da Iran najverovatnije poseduje ekspertizu za korišćenje tog uranijuma za izgradnju nuklernog oružja. Ono što je jasno medjunarodnoj zajednici jeste da Iran želi da proizvede nuklearno oružje i da je postigao značajan napredak u tom pravcu. Konkretni rezultati će se znati onog momenta kada Iran bude saopštio da poseduje bombu, a zatim i da ima sredstvo za njenu upotrebu.“

Glas Amerike: Da li smatrate da postoji mogućnost vojne konfrontacije sa Iranom ukoliko Teheran ne odustane od svog nuklearnog programa?

Vud: „Ne znam da li će doći do direktne akcije SAD, saveznika ili Izraela protiv Irana. Prvo, ne postoji konsenzus za takvu akciju. Drugo, napad na Iran bi mogao da ima nesagledive posledice u pogledu političkih i drugih odnosa sa islamskim zemljama. I treće, takav poduhvat bi bio veoma skup i pitanje je da li bi bio uspešan. Ono što je u ovom momentu jasno jeste da bi - ukoliko se Iran domogne nuklearnog oružja - došlo do dramatičnog zaokreta u regionu. Verovatno je da bi regionalne zemlje, kao što je Saudijska Arabija i druge, mogle da zauzmu stav da i one moraju da proizvedu nuklearno oružje da bi parirale Iranu. Dakle, takva situacija bi dovela do opšteg povećanja napetosti i nesigurnosti.“

Glas Amerike: Prema listu Njujork tajms, Bela kuća preispituje svoju nuklearnu politiku i nagoveštava da bi pod izvesnim uslovima mogla da koristi nuklearno oružje?

Vud: „Moje tumačenje je da Bela kuća ne isključuje mogućnost upotrebe nuklearnog oružja. Drugim rečima, kao i u prošlosti, SAD ostavljaju otvorenom tu opciju, odnosno mogućnost preventivnog napada pod odredjenim okolnostima. Medjutim, administracija predsednika Obame je sebi postavila zadatak da svet oslobodi nuklearnog oružja i u tom smislu predsednikova politika je u skladu sa američkom politikom još iz 60-tih godina i nastojanjima na suzbijanju širenja nuklearnog oružja, kako na našoj planeti tako i u svemiru. Administracija takodje želi da nastavi direktne razgovore sa Rusijom o nuklearnom razoružanju. Dakle, SAD imaju politiku i cilj da se smanji nuklearno naoružanje širom sveta, uključujući i mogućnost da se sasvim ukine njegova proizvodnja. Medjutim, predsednik Obama je takodje rekao da će zadržati nuklearne snage sve dok se ne ostvari ideja o svetu bez nuklearnog oružja. U medjuvremenu, SAD su jasno stavile do znanja da ne odustaju od mogućnosti preventivnog napada ali da će u doglednoj budućnosti koristiti svoj nuklearni arsenal prvenstveno kao snažno sredstvo odvaraćanja“

XS
SM
MD
LG