Linkovi

75 godina od rođenja "kralja roka" - Elvisa Prislija


Osmog januara je 75-ta godišnjica rođenja Elvisa Prislija - "kralja roka", koji je među prvima - još 1986. - uvršćen u Kuću slavnih rok-en-rola... Stoga nije nikakvo iznenađenje što je taj muzej u Klivlendu u Ohaju, rešio da mu oda posebnu počast.

Direktor kustosa Hauard Krejmer kaže da je 75. godišnjica rođenja Elvisa Prislija obeležena specijalnom postavkom eksponata i suvenira.

„Svakih nekoliko godina osvežimo stalnu postavku eksponatima, stvarima koje je Elvis koristio u životu. Bez obzira da li su u pitanju njegovi kostimi za nastupe, dokumentacija, uspomene vezane za koncerte ili lični predmeti. Jednostavno puno je toga. Na svu sreću Elvis nije bacao svoje stvari i evo, čak trideset godina posle njegove smrti imamo desetine hiljada predmeta.“

Među najpolularnijim eksponatima su Elvisov automobil „linkoln kontinental“ iz 1975., njegov lični džukboks i akustična gitara.

„Imamo jednu od njegovih gitara koje je koristio u specijalnom TV programu, 1968. To je gitara „gibson J-200“ na kojoj je često svirao, počev od 1961.“

I dok je Elvis slavu stekao zahvaljujući svojim pesmama, koje su ga vinule u natraženijeg solo-umetnika u istoriji popa, mnogi ga pamte i po jednodelnim kostimima koje je nosio na koncertima, a koji su specijalno pravljeni za njega. Hauard Krejmer kaže da Elvis verovatno nije ni znao njihov broj.

„Ima ih ukupno 117, i nisu svi bili bele boje. Bilo ih je crvenih, crnih, kao i prsluka i košulja. Bila je to neverovatna količina varijacija na istu temu.“

Svake godine stotine hiljada posetilaca dolaze u Elvisovu kuću, Grejslend u Memfisu, u Tenesiju, da bi odali poštu jednom od najznačajnijih pionira rok-en-rola. Direktor muzeja Grejslend, Kevin Kern kaže da je izložba povodom 75. godišnjice Elvisovog rođenja nazvana: „Od Tupeloa do Memfisa.“

„Tema izložbe je o Elvisu, koji od običnog čoveka postaje super zvezda. Znači, priča je o momku, koji se vinuo iz siromaštvo u basnoslovno bogatsvo. Izložba prati njegov život od male kolibe u Tupeloa u Misisipiju, preko perioda kad je živeo u državnom smeštaju za siromašne, zatim njegov veliki ulazak u svet pop kulture preko studio „San“ sa kojim je potpisao prvi ugovor, posle čega je postao legenda rok-en-rola.“

Dok je bio na vrhuncu slave, Elvis je 1957. kupio kuću Grejslend u kojoj je živeo do smrti 16. avgusta, 1977. Kevin Kern objašnjava zašto toliko ljudi širom sveta i svih doba starosti, žele da posete adresu Bulevar Elvisa Prislija 3764.

„Putovanje u Grejslend u avgustu na godišnjicu njegove smrti, ili u januaru na njegov rođendan, je jednostavno odavanje pošte njegovoj muzičkoj ostavštini. Elvis je zbilja promenio pop kulturu i muziku. On je bio sastavni deo muzičke, kulturne i seksualne revolucije pedesetih godina. Bez Elvisa, stvari bi bile drugačije, jer je stvarao jedinstveni melos. Oblačio se drugačije, igrao drugačije i zaista preobrazio pop kulturu. Mislim da obožavaoci koji ovde dolaze odaju poštu njegovom životu i stvaralaštvu, za koji smo istinski zahvalni.“

Proslava 75. godišnjice Elvisovog rođenja trajaće cele ove godine, uključujući izložbe u Nacionalnoj galeriji portreta u Vašingtonu, i Gremi muzeju u Los Anđelesu u Kaliforniji.
Pored toga, kuća RCA records izdala je digitalnu muzičku kompilaciju 100 pesama Elvisa Prislija pod nazivom „Elvis 75-Good Rocking' Tonight.“

XS
SM
MD
LG