Linkovi

Server: Kosovo nije postalo presedan


Na nedavnoj raspravi pred Medjunarodnim sudom pravde u Hagu, američki zastupnici su izneli stav da proglašenje nezavisnosti Kosova nije u suprotnosti sa medjunarodnim pravom, već je proizašlo iz političkog procesa koji je nadgledao Savet bezbednosti UN. O tome i drugim pitanjima u vezi sa nezavisnošću Kosova kolega Branko Mikašinović razgovarao je sa potpredsednikom vašingtonskog Instituta za mir, Danijelom Serverom.

Server: „Slažem se sa tom tezom. Američka deklaracija o nezavinosti je bila politički akt, kao što je i kosovska deklaracija. Prema britanskom zakonu, bilo je ilegalno za Amerikance da proglase nezavisnost, kao što je to bio slučaj i za kosovske Albance. Kao što znate, Kosovo je proglasilo nezavisnost početkom 1990-tih, ali to niko nije priznao i Kosovo nije postalo suverena država. Drugim rečima, suverene države odlučuju koju će zemlji priznati, a koju neće. U slučaju Kosova, imate znatan broj zemalja, koje su priznale nezavisnost Kosova i veliki broj onih koje se još nisu odlučile.“

Glas Amerike: Rusija, Kina, Indija, Španija i druge zemlje smatraju da je jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova ilegalno i izražavaju bojazan da bi to moglo da stvori svetski presedan?

Server: „Mi se svi pribojavamo toga. Niko ne želi da Kosovo postane presedan za druge oblasti ili pokrete. Iz tog razloga, Vašington je dugo vremena tvrdio da je Kosovo jedinstven slučaj, pošto je znao da bi takav akt mogao da uspostavi presedan. Medjutim, Kosovo nije apsolutno jedinstven slučaj, ali je drugačiji od mnogih drugih. Imate brojne zemlje čiji su gradjani malteretirani od strane vlasti i ti narodi bi želeli da proglase nezavisnost, ali nisu to mogli ili nisu uspeli. Ono što čini Kosovo drugačijim je dugi period protektorata UN, kao i rezolucija 1244 kojom se predvidja neko rešenje za budući status Kosova. Amerikanci sada kažu da je taj proces okončan, dok neki tvrde da još nije završen. Lično mislim da je ta odluka nepovratna.“

Glas Amerike: Neke zemlje su upozoravale da bi podrška nezavisnosti Kosova mogla da uputi pogrešan signal secesionističkim pokretima širom sveta?

Server: „To se svakako desilo sa Abhazijom i Južnom Osetijom. To je jedan izuzetak, koji potvrdjuje pravilo. Niko, osim Rusije, i možda Nikaragve, nije priznao nezavisnost te dve pokrajine. Dakle, piriznanje suvereniteta je stvar koja se računa, koja je važna. U slučaju Abhazije i Južne Osetije, priznavanje suvereniteta ne stiže. Prema tome, do sada, suprotno nekim tvrdnjama, Kosovo nije postalo presedan i činjenice to potvrdjuju.“

Glas Amerike: Da li snažne grupe država mogu da se uzdignu iznad Ujedinjenih nacija i medjunarodnog prava u pogledu priznavanja suvereniteta nekih zemalja i da na taj načina koriste dvostruke standarde?

Server: „Države imaju neotudjivo pravo da priznaju druge zemlje kao suverene. Ne verujem da će iko ili bilo koji sud stati na put odluci SAD da prizna suverenitet neke zemlje. U pogledu dvostrukog standarda, SAD su ponavljale da je Kosovo jedinstven slučaj, što znači da je Vašington smatrao Kosovo drugačijim slučajem od drugih i da prema tome nema dvostrukog standarda, već su u pitanju različite okolnosti, koje su dovele do ovakvog razvoja dogadjaja. Suverenitet, po meni, dolazi od ljudi i kada je Srbija odlučila da ne dozvoli kosovskim Albancima da učestvuju na referendumu o poslednjem ustavu te zemlje, time je rečeno da u suštini to nisu gradjani Srbije i da nemaju pravo da blokiraju njen ustav. Već tada je Kosovo postalo nezavisno i Albanci nisu imali nikakav drugi izbor posle toga. Ja sam pre dosta godina napisao tekst sa osam opcija za status Kosova, ali kurs istorije i ono što se dogodilo u medjuvremenu, eliminisali su sedam od tih opcija. Odluku o najvećem delu te istorije doneo je Beograd svojim akcijama, a ne samo Priština.“

XS
SM
MD
LG