Linkovi

Odlučujuća faza debate o reformi zdravstva


Politička bitka oko reforme zdravstvene zaštite u Sjedinjenim Državama će se intenzivirati u predstojećim nedeljama. To pitanje je jedno od glavnih prioriteta predsednika Baraka Obame, ali nedavne ankete ukazuju da podrška javnosti opada. Predsednik je pokušao da ponovo ulije entuzijazam medju demokratama koje podržavaju nastojanja vezana za reformu, ali republikanci nisu impresionirani i obećavaju da će nastaviti da se protive planu predsednika Obame.

U najvažnijem govoru do sada, predsednik Obama je pokušao da povrati politički zamah na polju zdravstvene zaštite u obraćanju pred oba doma Kongresa koje je prenošeno uživo na nacionalnoj televiziji.

„Razumem da bi politički bezbedan potez bio da se jednostavno sve ostavi za budućnost, da se ova reforma odloži za još jednu godinu, jedne izbore, jedan mandat. Medjutim, ovaj trenutak nalaže nešto drugačije. To nije naša svrha na ovom položaju. Nismo došli ovde da bi strahovali za budućnost. Došli smo da je oblikujemo. Još uvek verujem da možemo da preduzmemo akciju i kada je teško.“

Početni izveštaji o predsednikovom pokušaju da oživi tu reformu bili su pozitivni. Politički analitičar Norman Ornstin iz Instituta „Amerikan enterprajz“ ukazuje:

„On je umirio zabrinutosti nekih umerenih birača, koji nisu bili sigurni da li je ova reforma dobra ili loša za njih. Pored toga, predsednikov govor je ulio optimizam njegovim demokratama koje su bile podeljene po tom pitanju i ne sasvim sigurne kojoj strani da se priklone.“

Predsednik i njegovi demokratski sledbenici u Kongresu žele da ponude zdravstveno osiguranje desetinama miliona Amerikanaca koji ga trenutno nemaju. Oni takodje žele da obuzdaju sve veću cenu zdravstvene zaštite. Medjutim, inicijativa za reformu nije uspela tokom avgusta, kada su zakonodavci bili suočeni sa intenzivnim gnevom i kritikom na ponekad haotičnim susretima i skupovima širom zemlje. Konzervativni protivnici napali su reformu zdravstvene zaštite i tokom nedavnog marša u Vašingtonu. Republikanci se protive predsednikovom nastojanju, ukazujući da je plan previše skup i da se vlada suviše meša u ekonomiju. Oni takodje kažu da predsednikov nedavni govor nije suštinski izmenio političku atmosferu. Lider republikanaca u Predstavničkom domu Džon Bejner:

„Amerikanci su frustrirani, gnevni i što je najvažnije smrtno preplašeni. Oni strahuju da zemlja u kojoj su odrasli neće biti više ista zemlja u kojoj će rasti njihova deca i unuci.“

Uprkos protivljenju, pristalice reforme se i dalje organizuju. Gordon Duval je došao iz Kolorada da lobira u kongresu.

„Ovo je naša vlada. To je vlada naroda, za narod i od strane naroda“ i deo koji se tiče naroda mora biti potvrdjen, jer je to naše. Ne možemo reći da je vlada korumpirana. Mi smo vlada.“

Politički ulog u debati o zdravstvenoj nezi je ogroman kaže Norman Ornstin.

Obama je definisao reformu zdravstvene zaštite kao svoj unutrašnjepolitički prioritet broj jedan posle ekonomskog oporavka. Neuspeh u oblasti reforme zdravstva poslao bi signal da ova demokratska većina koju smo doveli da deluje ne može to da postigle, a žrtve bi bile demokrate u Kongresu.“

Ornstin ipak veruje da će neka vrsta reforme biti usvojena do kraja ove godine.

To neće biti kompletan plan zdravstvene zaštite. Biće to, recimo, trećina onoga što bi pobornici dramatične promene želeli. Ali, će to značiti veliku promenu u životima velikog broja ljudi.“

Neuspeh bi, dodaje Ornstin, mogao da dovede do značajnih gubitaka demokrata na narednim kongresnim izborima.

XS
SM
MD
LG