Linkovi

Američki građani izveštavaju o predizbornoj kampanji preko interneta


Prvi događaji u okviru američke predizborne kampanje, koji su se odigrali u državama Ajova i Nju Hempšir, privukli su pažnju svih novinskih medija. Ali mnogi Amerikanci su pratili ta zbivanja preko internet sajtova, na kojima uloge izveštača i komentatora igraju njihovi obični sugrađani.

Ovogodišnim stranačkim skupovima u Ajovi prisustvovalo je oko dve i po hiljade akreditovanih novinara, većinom iz najvažnijih listova, nedeljnika, radio i televizijskih stanica. Pored njih izveštavalo je i mnogo novinara-amatera, koji rade za niskotiražne listove, internet blogove i video sajtove. U Kongresnom centru, u DeMoinu, internet gigant Gugl postavio je zidne monitore za projekciju video snimaka objavljenih na njegovom sajtu Ju tjub. Taj sajt omogućava običnim ljudima da uz pomoć amaterskih video kamera i kućnih kompjutera objavljuju sopstvene izveštaje. Politički direktor Gugla, Stiv Grouv, kaže da je Ju tjub platforma za obične građane na kojoj mogu da izražavaju svoja gledišta i ideje.

”Najvažnija osobina Ju tjuba je da na njemu svako može da postavi šta želi i iznosi svoja gledišta bez filtriranja od strane tradicionalnih medija. Glasači mogu sami da odluče šta će i kako da prezentiraju, a vaš je izbor da li ćete to da pogledate ili ne.“

Jedna od najplodnijih grupa koje objavljuju svoje izveštaje preko Ju tjuba je grupa ”Why Tuesday?“ - u prevodu, ”Zašto utorak?“

Izvršni direktor grupe ”Why Tuesday?“, Džejkob Soborof, kaže da američki politički sistem u isvesnom smislu obeshrabruje ljude da glasaju jer se izbori tradicionalno održavaju utorkom, kako je to nekada pogodovalo farmerima. Ali on kaže da u današnjem društvu nema opravdanja za to.

”Mi kažemo: ”hajde da pošteno razmotrimo stanje našeg izbornog sistema i otvoreno porazgovaramo o tome.“ Ne nudimo odgovore već samo postavljamo provokativna pitanja. Smatramo da otvoreni razgovori vode ka dobrim, nestranačkim rešenjima za povećanje odziva američkih birača.“

Soborof kaže da njegova grupa objavljuje na Ju tjubu video snimke susreta građana sa političarima na svim nivoima. Tu novu pojavu pomno prati profesor politikologije na Univrzitetu Drejk, Artur Sanders, koji joj predviđa sjajnu budućnost.

”Razvoj tehnologije interneta omogućava pojedincima i grupama da objavljuju informacije, ne samo o politici već o bilo čemu što se može zamisliti. Oni koje interesuje politika - izveštavaju o politici. Uticaj građana je znatno snažniji jer tako imaju znatno veću kontrolu.“

Ali Sanders vidi i negativnu stranu - da tradicionalni masovni mediji gube čitaoce i gledaoce.

”Postoji opasnost da se podelimo u grupe sa posebnim interesima. Ovakva vrsta tehnologije preti mogućnošću da nas još više rascepka.“

Sanders kaže da ovakvi video prilozi privlače ljude intenzivno zainteresovane za samo jednu ili dve određene teme i da nisu širok forum na kome se može razgovarati i o drugim pitanjima. On dodaje da će, kao i mnogi drugi politikolozi i sociolozi, nastaviti da prati uticaj novinara-amatera na tekuće predsedničke izbore u Sjedinjenim Državama.

XS
SM
MD
LG