Linkovi

Američki Senat se sprema da glasa o smanjenju emisije štetnih gasova


Senatski Odbor za ekologiju i javne radove usvojio je predlog značajnog zakona čiji cilj je ograničavanje količine ugljendioksida koji se ispušta u atmosferu. Glasanje se vremenski poklopilo sa konferencijom Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama, koja se održava na Baliju, u Indoneziji.

Predlogom ovog zakona predviđa se uvođenje ograničenja na količine ugljendioksida koje u atmosferu ispuštaju termoelektrane, transportna i proizvodna industrija. Ograničenja bi stupila na snagu 2012, sa ciljemda se do 2050. to ispuštanje smanji za 60 odsto. Predlogom se predviđa davanje specijalnih kredita industrijama koje smanje zagađenje, dok bi ona postrojenja koja ga ne smanje morala de te kredite kupuju od drugih. Senatski Odbor za ekologiju i javne radove, kojim dominiraju demokrate, glasao je uglavnom po partijskoj liniji sa 11 prema 8 glasova, i prosledio predlog Senatu u punom sastavu, koji će o tome glasati verovatno početkom iduće godine. Pomenutim odborom predsedava demokratska senatorka iz Kalifornije, Barbara Bokser.

”Suočeni smo sa krizom koja će, ako ne delujemo sada, najteže pogoditi našu decu i naše unuke. Ne učiniti nešto bilo bi pogrešno, kukavički i neodgovorno.“

Senatorka Bokser, koja planira da iduće nedelje u okviru američke kongresne delegacije putuje na Bali, rekla je da usvajanje tog zakonskog predloga u njenom odboru šalje signal ostatku sveta da Sjedinjene Države ozbiljno žele da se globalno zagrevanje smanji. Ali mnogi republikanci se protive donošenju takvog zakona, tvrdeći da bi on povećao cene energije i doveo do gubitaka radnih mesta. Oni kažu da se njime ne osigurava da će i druge zemlje, posebno Kina i Indija, takođe smanjiti oslobađanje štetnih gasova. Senator iz Oklahome, Džejms Inhof, najistaknutiji je republikanac u pomenutom odboru.

”Oslobađanje gasova u Kini će se pojačavati kako ta zemlja bude gradila nove termoelektrane i uvozila radna mesta iz Sjedinjenih Država. Troškovi za energiju po domaćinstvu uvećaće se u roku od 7 godina za 35 do 65 odsto.“

Ali jedan od republikanskih pristalica ovog zakonskog predloga, senator iz Virdžinije, Džon Vorner, izneo je drugačije gledište.

”Ako ne budemo delovali, Kina i Indija sakriće se iza Sjedinjenih Država, pa i same ništa neće preduzeti. Zbog toga mi moramo da povedemo u tome.“

Američki Predstavnički dom tek treba da izradi svoju verziju nacrta ovog zakona.

XS
SM
MD
LG