Linkovi

Britanija uvodi oštre mere protiv žilave vrste modernog ropstva


Britanija je odlučila da uvede oštre mere protiv žilave vrste modernog ropstva - trgovine ljudima. Britanska policija kaže da će akcija obuhvatiti presecanje najvažnijih puteva za krijumčarenje, kao i otkrivanje i hapšenje vođa krijumčarskih bandi.

Istraživanja britanske vlade pokazala su da je u okviru trgovine seksualnim robljem oko 4 hiljade žena dovedeo u Britaniju, ali da bi stvarna cifra mogla da bude dvostruko veća. Tokom operacija sprovedenih prošle godine policija je u javnim kućama i salonima za masažu otkrila 84 žene, među njima i maloletnice, i uhapsila više od 200 osoba. Šef Centra britanske policije za suzbijanje trgovine ljudima, Nik Kinsela, kaže da istraga mora sve više da se usmerava na bande koje se bave tom trgovinom.

”Morali bismo da stvorimo neprijateljsku atmosferu u Britaniji za one koji se bave trgovinom ljudima. Atmosferu visokog rizika i niskog profita.“

Ali Britanija je samo jedna od destinacija za trgovce ljudima - najčešće ženama, koji se najčešće usmeravaju ka bogatijim zapadnoevropskim državama - Švedskoj, Holandiji, Nemačkoj, Francuskoj i Španiji. U Holandiji je zabeležen porast u trgovini ljudima od 25 odsto, otkada je 2000. godine prostitucija legalizovana. U cilju suzbijanja te vrste zločina Švedska je 1999. godine donela zakon protiv onih koji plaćaju za seks. Kazna je novčana ili zatvor do 6 meseci. Švedska kaže da je posle toga zabeležen znatan pad u trgovini ljudima. Ujedinjene nacije sada preporučuju drugim zemljama da razmotre primenu švedskog modela. Mlada izbeglica iz Ruande, koju ćemo nazvati Džoen jer nije želela da joj se pominje ime, kaže da ju je gazda oslobodio kada je počela da poboljeva i više mu nije bila korisna. Tada joj je saopštio lošu vest.

”Rekao mi je da imam HIV i da je prilično siguran da me je on zarazio. Otišla sam na pregled i ustanovila da sam zaista HIV pozitivna i da će se to razviti u sidu. Potpuno sam poludela zbog toga.“

Katolička monahinja, sestra Patriša Mjulhal, sarađuje sa Ujedinjenim nacijama na razvoju zakonskih predloga za suzbijanje trgovine ljudima.

”Kada se droga jednom proda, ona se i potroši. Ali žena ili devojka mogu da se preprodaju po nekoliko puta.“

Mjulhal kaže da poruka mora da stigne do muškaraca koji plaćaju za seks.

”Mislim da moramo direktno da se suočimo sa tom situacijom. Da se usmerimo ka potražiocima takvih usluga i suzbijamo tu vrstu socijalnog ponašanja.“

Sestra Mjulhal kaže da će trgovina ljudima prestati kada bude prestala potražnja.

Povezani članci

XS
SM
MD
LG