Linkovi

Mirovna konferencija u Anapolisu izazvala različite reakcije na Bliskom istoku


Javnost u Izraeli u na palestinskim teritorijama različito je reagovala na rezultate mirovne konferencije u Anapolisu. Saradnik Glasa Amerike, Džim Tipl, razgovarao je sa Palestincima u Ramali, na Zapadnoj obali, i sa Izraelcima u Jerusalimu, o njihovim gledištima posle konferencije.

Izraelac Tamar Zeldon kaže da je razmišljao o obećanjima izraelskog premijera Ehuda Olmerta i palestinskog predsednika Mahmuda Abasa, datim na konferenciji, a će obnoviti pregovore o osnivanju palestinske države.

”Uvek se nadam da će se nešto promeniti jer nam je promena potrebna. Ako se budu ozbiljno zauzeli mogli bi zaista da dovedu do promene.“

Oko 450 hiljada Izraelaca živi u naseljima na Zapadnoj obali i u Istočnom Jerusalimu, na zemlji koju je Izrael zaposeo u arapsko-izraelskom ratu, 1967. godine. Jevreji na Zapadnoj obali i njihovi politički istomišljenici već osuđuju konferenciju. Predstavnik doseljenika, Jisrael Medad, rekao je za Glas Amerike da premijer Olmert neće opstati na položaju ako bude pokušao da napusti naselja na Zapadnoj obali, kako je obećao.

”Mislim da će mu se koalicija raspasti. On je jedan od najslabijih premijera koje je Izrael imao, kako u političkom smislu tako i u smislu krivičnih istraga protiv njega i u smislu njegovog zdravlja. Mislim da nam naredna godina neće doneti mir koji on priželjkuje. A takav mir kakav želi on, ja ne želim.“

Palestinci u Ramali, na Zapadnoj obali, takođe su sumnjičavi prema mogućim rezultatima konferencije u Anapolisu. Reakcija advokata Mahmuda Kuarima tipična je za mnoge.

”Imamo dugo iskustvo sa Izraelcima. Oni ne žele mir. Oni nisu kvalifikovani za mir jer žele da zaposednu čitavu Palestinu.“

Ankete pokazuju da je oko 70 odsto Palestinaca podržalo konferenciju u Anapolisu, ali većina njih takođe veruje da će iz toga proisteći malo opipljivih rezultata. Palestinski politički analitičar Hani al-Masri kaže da ne gaji previše nade, ali da su se patnje Palestinaca barem našle ponovo u fokusu.

”Palestinsko pitanje sada je na vrhu liste gorućih pitanja u svetu. Palestinci sada više nisu krivci, kao pre. To je dobro, ali nedovoljno.“

U Ramali ima i Palestinaca koji veruju da bi konferencija u Anapolisu mogla da donese rezultate. Taksista Mahmud kaže kako je vreme da Izraelci i Palestinci okončaju decenijama dug konflikt.

”Nadam se da će se u našim životima nešto promeniti. Da će prestati ubijanja, da će prestati vojne akcije i naši problemi. Svi mi verujemo u mir za sve. Mi možemo da živimo zajedno.“

Palestinci u Ramali i Izraelci, koji žive nekoliko kilometara dalje, imaju malo toga zajedničkog, ali mnogi u obe zajednice nadaju se da bi konferencija u Anapolisu mogla da dovede do popuštanja napetosti i promena na bolje.

XS
SM
MD
LG