Linkovi

Blizu četiri decenije od razlaza Bitlsa, grupa i dalje globalni fenomen


Bitlsi i njihova muzika i dalje oduševljavaju milione ljudi. A, moglo je da se desi da svet nikada ne čuje za Džona, Pola, Džordža i Ringa, da nije bilo susreta dvojice tinejdžera iz Liverpula, na kome je sve počelo.

Blizu četiri decenije od razlaza popularnog sastava, Bitlsi su i dalje globalni fenomen. Medjutim, moglo je da se desi da svet ostane uskraćen za hitove fenomenalne četvorke, da se dvojica mladića slučajno nisu srela 6. jula 1957.godine u engleskom gradu Liverpulu. Bob Spic je autor knjige ”Biografija Bitlsa“.

”Te 1957.godine, jedna od majki dovela je sastav Džna Lenona, The Quarrymen, da nastupa na paradi povodom godišnjeg crkvenog vašara. Bio je to Džonov folk bend, ali su te godine planirali da sviraju i malo rokenrola. Napolju, dok su se deca okupljala, Džon je u poublici primetio osobu u drugom redu, koju je bilo teško ne primetiti. Bio je u sportskoj jakni sa srebrnim i zlatnim nitima. Taj petnaestogodišjak, koji je biciklom došao iz drugog kvarta bio je Pol Mekartni. Doveo ga je jedan od Džonovih prijatelja iz škole, jer je mislio da bi njih dvojica mogli da budu dobar tim. Upoznali su se pošto je Džon odsvirao nekoliko pesama.“

Nakon kratkog upoznavanja, Mekartni je postavio sudbonosno pitanje.

”Pol je na crkveni vašar doneo gitaru i pitao Džona da li može da mu nešto odsvira. Džon je bio oduševljen. Bila je to neverovatna izvedba i smesta je znao da u njegovom bendu ima mesta za Pola Mekartnija.“

Medjutim, njihov uspeh nije došao odjednom - svirali su dugo u malim klubovima od Liverpula do Hamburga u Nemačkoj. Naporan rad se kasnije isplatio. Pa ipak, mnoge diskografske kuće su ih odbijale sve dok nisu potpisali ugovor sa britanskom kućom E.M.I.

”Bitlse su svi odbacivali. Pre no što su otišli u Hamburg, smatrani su najgorim bendom u Liverpulu, a to su i bili. Medju 300 bendova - Bitlsi su bili prilično loši.“

Bob Spic se seća da su dani koje je bend proveo u Hamburgu bili isrpljujući, ali ključni.

”Kad su stigli u Hamburg zbilja su ozbiljno radili, svirali po jedanaest sati svake noći i postali onakvi kakve ih i danas poznajemo. Kad je došlo vreme za snimanje ploče, menadžer Brajan Epstajn, je pokušavao na sve načine da ih plasira na tržište, ali je svuda nailazio na odgovor da su bendovi sa gitarama izašli iz mode.“

Čelnici EMI-ja su potom odlučili da im pruže šansu pod uslovom koji je zauvek promenio živote Lenona, Mekartnija, ali i bubnjara jednog drugog liverpulskog benda - Ringa Stara.

”Pre toga bubnjar Bitlsa bio je Pit Best. On je sa Bitlsima bio dve godine. Mnogi su mislili da nije bilo pošteno to što su istog dana, kad su potpisali ugovor sa Džordžom Martinom za novu ploču, dali otkaz Pitu Bestu.“

Konačan sastav Bitlsa - Džon, Pol, Džordž i Ringo - osvojio je ljude širom Engleske 1963.godine. To je ujedno bio i prvi talas Bitlsmanije. Naredne godine, ovaj vokalno-instrumentalni sastav osvojio je Ameriku i svet. Poslednji put su zajedno u studiju bili 1969. godine. Ipak popularni su i danas.

Bob Spic kaže da je reč o posve posebnoj muzici i interpretaciji koja je i ugodna i večna.

XS
SM
MD
LG