Linkovi

”Političko drugo ja“ predsednika Buša, Karl Rouv vraća se u privatan život


Čovek poznat kao ”političko drugo ja“ predsednika Buša - Karl Rouv - napušta krajem ovog meseca Belu kuću i vraća se u privatan život. Rouv je bio najviši politički strateg Džordža Buša i pre nego što se Buš kandidovao za guvernera Teksasa, 1994. godine.

Bilo je to partnerstvo rođeno u atmosferi teksaške politike u kojoj se bitke vode bez rukavica. Gotovo beznadežna Bušova odluka da pokuša da pobedi jednog popularnog guvernera te države 1994. godine, dovela je šest godina kasnije Džordža Buša mlađeg u Belu kuću. Sve to vreme, Karl Rouv je bio njegova politička desna ruka:

”U ovome smo već dugo. Pre više od 14 godina započeli ste kampanju za položaj guvernera, a pre više od deset godina počeli smo da razmišljamo i planiramo o mogućoj kandidaturi za predsednika. Bilo je to uzbudljivo vreme ispunjeno događajima.“

Kratko vreme posle ponovbog izbora za predsednika, 2004., Buš je odao priznanje Rouvu kao glavnom planeru njegove pobede nad demokratom Džonom Kerijem. Objavljujući da Rouv odlazi krajem meseca, Buš ga je nazvao dragim prijateljem:

”Znali smo se još kao mladići zainteresovani da služimo našoj državi. Zajedno smo radili na tome da služimo našoj zemlji. Prijatelju moj, uskoro ću i ja poći tvojim putem.“

Demokrate kritikuju nasleđe Karla Rouva. Demokratski senator i potencijalni kandidat za predsednika, Barak Obama, rekao je da je Rouv bio autor strategije koja je izazvala dublju podelu u zemlji nego ikada pre. Demokrate su zadovoljne što odlazi jer je znatnoo doprineo potrazu njihovih kandidata na izborima 2000. i 2004., kao i na srednjoročnim izborima za Kongres, 2002. Ali Rouv je pretrpeo kritike i iz sopstvenih redova, kada su prošle godine republikanci izgubili kontrolu nad Kongresom, što je navelo eksperte da daju mešovite ocene njegovog političkog njuha. Lari Sabato je direktor Centra za politiku, na Univerzitetu države Virdžinija:

”Ne sumnjam da je Karl Rouv imao ogromnu moć i uticaj. Na izborima 2000. godine jedva je ostvario pobedu, iako je trebalo da ih dobije vrlo lako. Na izborima 2004. pobedio je lako, u veoma teškoj političkoj atmosferi. A potpuno je omašio 2006., dajući pogrešnu procenu čak veče uoči izbora.“

Tokom godina provedenih u Beloj kući Karl Rouv je i sam bio upleten u niz kontroverzi. Demokrate su bez uspeha pokušale da ga dovedu u vezu sa otkrivanjem imena tajne agentkinje CIE, Valeri Plejm, 2003. godine. Pored toga, demokrate u Kongresu i dalje pokušavaju da ga nateraju da svedoči o tome da li je i kako bio umešan u otpuštanje devetoro federalnih tužilaca, prošle godine.

Njegova odluka da se povuče iako je predizborna kampanja za predsedničke izbore 2008. već u toku, nesumnjivo je izazvala nezadovoljstvo mnogih republikanskih kandidata, koji su računali na njegovo političko iskustvo. Pored toga, predsednik Buš će ostatak svog mandata morati da odsluži bez čoveka koga je nekada zvao ”genijalac.“

XS
SM
MD
LG