Linkovi

Robert Legvold: Rusija se istinski protivi nezavisnosti Kosova


Prema planu izaslanika Ujedinjenih nacija Martija Ahtisarija, Kosovo bi trebalo da postane nezavisno pod međunarodnom supervizijom. Kosovski Albanci su prihvatili taj plan, iako uz izvesne rezerve, a Srbija ga u potpunosti odbacije. Sjedinjene Države snažno podržavaju Ahtisarijev plan dok Rusija preti vetom, ako on bude stavljen na glasanje u Savetu bezbednosti. Na ovonedeljnom samitu u Sjedinjenim Državama, predsednici Džordž Buš i Vladimir Putin razgovarali su o Kosovu, ali nisu saopštili da je došlo do nekog dogovora. Savetnik za nacionalnu bezbednost, Stiven Hedli, rekao je novinarima samo to da će diplomate dve zemlje nastaviti da razgovaraju o tome. Robert Legvold, ekspert za Rusiju na Univerzitetu Kolumbija, u Njujorku, kaže da su razlike u gledištima Vašingtona i Moskve duboke i suštinske:

”Rusi se istinski protive nezavisnosti Kosova dok su Amerikanci, čini mi se, ubeđeni da će kosovski Albanci, sviđalo se to nama ili ne, sami proglasiti nezavisnost i da ćemo izgubiti kontrolu nad tom situacijom. Mislim da Rusi ozbiljno nastoje da spreče bilo kakav ishod koji Srbi ne bi prihvatili kao kompromisno rešenje, ali za sada nema nagoveštaja da takvo rešenje postoji. Zato mislim da su Rusi, ako dođe do toga, spremni da stave veto.“

Legvold dodaje da bi taj veto mogao da ima opasne posledice po čitav region. Ekspert za Rusiju sa univerziteta Prinston, Džejson Lajal, slaže se sa tim gledištem:

”Ako Rusija uloži veto, a Kosovo ipak proglasi nezavisnost, Sjedinjene Države će to verovatno priznati dok će se Evropska unija podeliti - što će predstavljati krupan diplomatski događaj i možda dovesti do nasilja na terenu.“

Lajal kaže da se rusko protivljenje nezavisnosti Kosova ne zasniva samo na podršci svojoj srpskoj braći. On smatra da Moskvu zabrinjava pravni presedan koji bi taj događaj mogao da predstavlja u svetskoj politici:

”Ako Kosovo postane nezavisno to će biti pravni presedan u smislu odobravanja strane intervencije u državama kako bi se opravdao i legalizovao secesionistički pokret. Rusija u Kosovu gleda Čečeniju i ono što se događa u toj i drugim republikama na njenom jugu. To je pravni presedan u koji ne bismo trebali da diramo. Ne znam kako će Zapad razrešiti to sa Rusijom. U pitanju nije samo Srbija već pravni presedan koji bi to predstavljalo i to bi mogao da bude krupan kamen spoticanja.“

Stručnjaci kažu da mnoge vlade pažljivo prate kako će pitanje Kosova biti razrešeno, nadajući se da to rešenje neće podstaći secesionističke tendencije u njihovom okruženju.

XS
SM
MD
LG