Linkovi

Šta očekuje Palestince nakon poslednjeg sukoba Hamasa i Fataha?


Zapadne zemlje ubrzano rade na pružanju pomoći novoj palestinskoj vladi na Zapadnoj obali, pošto je islamska ekstremistička grupa Hamas silom preuzela kontrolu nad pojasom Gaze. Sjedinjene Države i Evropska unija obnovili su finansijsku pomoć Palestinskoj vlasti jer Hamas više ne učestvuje u njoj. Osvrt na trenutnu situaciju pripremio je saradnik Glasa Amerike, Meredit Bjuel.

Posle krvavog preuzimanja kontrole nad pojasom Gaze, smenjeni palestinski premijer i šef Hamasa, Ismail Hanijeh, preuzeo je vlast u tom području, dok je predsednik Mahmud Abas na Zapadnoj obali osnovao nov kabinet, kojim dominira Fatah. Objavljujući obnavljanje pomoći Abasovoj vladi američki državni sekretar Kondoliza Rajs optužila je Hamas za pokušaj deljenja palestinskog naroda:

”Hamas je napravio svoj izbor, nastojeći da silom uguši demokratsku debatu i nametne ekstremističku agendu palestinskom narodu u Gazi. Sada su odgovorni Palestinci napravili svoj izbor. Dužnost je međunarodne zajednice da pomogne onim Palestincima koji žele da izgrade bolji život i budućnost u miru.“

Analitičari kažu da rascep između Zapadne obale i Gaze ugrožava palestinski cilj osnivanja nezavisne države sa dve teritorije, na različitim stranama Izraela. Predsednik Abas želi mir sa Izraelom, dok Hamas želi da uništi jevrejsku državu. Sjedinjene Države, Izrael i Evropska unija smatraju Hamas za terorističku organizaciju. Direktor bliskoistočnog programa u Međunarodnoj kriznoj grupi, Robert Meli, kaže da su sa najnovijim događajima Palestinci ušli u nesiguran period:

”Da li će im dolaziti roba iz Izraela? Da li će granica sa Egiptom biti otvorena? Šta će biti sa pomorskom granicom? To se sada svi pitaju, jer je ova situacija presedan i niko ne zna šta treba uraditi.“

Zapadne zemlje obnavljaju pomoć vlastima na Zapadnoj obali uz istovremeno strahovanje od moguće humanitarne krize u Gazi, gde živi oko milion i 400 hiljada Palestinaca. Gait al-Omari, istraživač u Novoj američkoj fondaciji i bivši savetnik predsednika Abasa, kaže da se Palestinci u Gazi suočavaju sa međunarodnom izolacijom:

”Na Zapadnoj obali i u Gazi odvijaju se dve različite realnosti. Hamas najverovatnije neće moći da prima međunarodnu finansijsku i drugu pomoć, pa će tamo doći do pogoršavanja siromaštva i propadanja. Zapadna obala mogla bi da prođe nešto bolje.“

Neki analitičari strahuju da bi totalni bojkot Hamasa mogao od pojasa Gaze da načini mesto pogodno za rast međunarodnog terorizma. Ponovo Gait al-Omari:

”Ako se vlast u Gazi i Hamas uruše, neće ih zameniti Fatah. Zameniće ih ili male, lokalne i regionalne bande kriminalaca, ili će tamo početi da cvetaju organizacije slične Al-kaidi.“

Analitičari kažu da Sjedinjene Države i Izrael podržavaju predsednika Abasa kako bi poslali poruku da se više može dobiti pregovorima nego nasiljem. Robert Meli iz Međunarodne krizne grupe:

”Mislim da će kratkoročna strategija biti pokušaj razdvajanja Zapadne obale od Gaze. Nastojanje da se pokaže uspeh, ako je to uopšte moguće na Zapadnoj obali, i da se pokaže koliko je to različito od Gaze.“

Opšti obrisi mirovnog rešenja između Izraelaca i Palestinaca poznati su već godinama iako nije bilo značajnijeg napretka od propasti sporazuma potpisanog u Oslu. Analitičari ističu da će ostvarivanje rešenja sa dve države - Izraelom i Palestinom - biti teže nego ikada, jer su i sami Palestinci sada podeljeni na dve odvojene države.

XS
SM
MD
LG